Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. septembra 2007

Podľa Fica revízia rozpočtu neohrozí prijatie eura v roku 2009Požiadavka európskeho štatistického úradu Eurostat na revíziu rozpočtového deficitu SR predstavuje maximálne 5 mld. Sk, čo nevyradí krajinu z hry o prijatie eura v roku 2009, povedal v piatok v Prahe ...Zdieľať
PRAHA 16. septembra (WEBNOVINY) - Požiadavka európskeho štatistického úradu Eurostat na revíziu rozpočtového deficitu SR predstavuje maximálne 5 mld. Sk, čo nevyradí krajinu z hry o prijatie eura v roku 2009, povedal v piatok v Prahe slovenský premiér Robert Fico. "Ak Eurostat povie, že to musí byť zahrnuté v deficite, budeme musieť urobiť nové kalkulácie. Sme však na to pripravení, pretože naším cieľom je prijať euro 1. januára 2009," povedal Fico novinárom počas návštevy v Prahe.

Minister financií SR Ján Počiatek v piatok tiež vyhlásil, že Slovensko je na dobrej ceste prijať euro v roku 2009 napriek možnej revízii tohtoročného rozpočtového deficitu smerom nahor. Podľa neho revízia pravdepodobne zvýši tento rok deficit verejných financií o 0,23 % hrubého domáceho produktu (HDP), čo bude stále v rámci limitu kritéria vo výške 3 % HDP. Slovensko by malo splniť inflačné kritérium na vstup do eurozóny v roku 2008, dodal Počiatek.

Slovenskí predstavitelia vo štvrtok uviedli, že vedú rozhovory o rozpočte s Eurostatom, pričom internetové vydanie ekonomického týždenníka Trend informovalo, že rozhovory môžu vyústiť do vyššieho deficitu za rok 2006 a 2007. Cieľom SR je pritom znížiť deficit rozpočtu verejných financií v tomto roku pod 3 % HDP, čím by splnilo kritérium na prijatie eura v roku 2009. Slovenská vláda plánuje v tomto roku deficit vo výške 2,94 % HDP, avšak očakáva, že silný ekonomický rast pomôže znížiť deficit na 2,7 % z úrovne 3,4 % HDP v roku 2006. Prípadná veľká revízia zo strany Eurostatu zvyšuje obavy, že Slovensko prekročí tento rok limit 3 %.

Fico ďalej pred novinármi uviedol, že sa obáva politických kritérií a nie nesplnenia ekonomických maastrichtských kritérií. "Keď sú uplatnené pravidlá, že ak krajina splní maastrichtské kritéria, môže vstúpiť do eurozóny, to je spravodlivé zaobchádzanie, ktoré chceme. Obávam sa však, že sa začínajú objavovať akési nové, zatiaľ neznáme politické kritériá," povedal slovenský premiér. Fico opakovane spochybnil ochotu súčasných členských štátov eurozóny prijať nových členov z bývalého komunistického východného bloku.

SITA, Reuters© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Skupina ľudí na MV SR nechce zverejniť obsah zakódovaného CD
<< predchádzajúci článok
Gašparovič chce opäť kandidovať na prezidentských voľbách

Podľa Fica revízia rozpočtu neohrozí prijatie eura v roku 2009 - diskusné fórum čitateľov