Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. septembra 2007

Podľa ZZP je zmena nemocníc na a.s. nevyhnutnáTransformácia nemocníc na akciové spoločnosti je podľa Združenia zdravotných poisťovní SR (ZZP) nevyhnutná. Ako uviedol výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč, predpoklad kumulatívneho dlhu do ...Zdieľať

BRATISLAVA 26. septembra (WEBNOVINY) - Transformácia nemocníc na akciové spoločnosti je podľa Združenia zdravotných poisťovní SR (ZZP) nevyhnutná. Ako uviedol výkonný riaditeľ ZZP Eduard Kováč, predpoklad kumulatívneho dlhu do konca tohto roku je 7,5 mld. Sk. “Minister zdravotníctva Ivan Valentovič presadzuje, aby štátne nemocnice naďalej ostali príspevkovými organizáciami napriek tomu, že im žiadny príspevok neposkytuje. Minister nemá stratégiu na oddlženie a stabilizáciu nemocníc vo svojej pôsobnosti. K celkovo zlej situácii sa pridávajú aj praktické dopady nového Zákonníka práce,“ skonštatoval Kováč.

Podľa ZZP Valentovič nehovorí pravdu, keď v návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti tvrdí, že zrušenie transformácie je v súlade s programovým vyhlásením vlády. “Programové vyhlásenie vlády však hovorí len o vlastníctve, nie o transformácii," upozornil Kováč. Programové vyhlásenie vlády uvádza, že v nemocničnej starostlivosti bude presadzovať, aby štát zostal vlastníkom fakultných zdravotníckych zariadení, zariadení s celonárodnou pôsobnosťou a tých, ktoré plnia osobitné úlohy v mimoriadnych situáciách.

Ako Kováč zdôraznil, transformácia nemusí znamenať privatizáciu. Aj preto ZZP podporuje návrh poslanca Milana Urbániho (ĽS-HZDS), aby sa nemocnice mohli naďalej transformovať na akciové spoločnosti, či už štátne alebo zamestnanecké. V prospech transformácie hovorí podľa ZZP neustále prehlbovanie dlhov nemocníc v pôsobnosti ministerstva. Pritom nemocnice, ktoré sa v posledných dvoch rokoch zmenili na akciové spoločnosti, podľa ZZP v praxi na svojich výsledkoch jednoznačne preukázali prospešnosť zmeny. "Ministerstvo zdravotníctva doteraz nepredložilo žiadne konkrétne argumenty, v čom je výhoda ponechania nemocníc ako štátnych príspevkových organizácií. Rozhodnutie vlády zastaviť transformáciu nemocníc v konečnom dôsledku negatívne dopadne na pacientov a zamestnancov nemocníc," uzavrel Kováč.

Vláda navrhuje zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti vo svojom návrhu novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorým sa bude zaoberať parlament. V súčasnosti je transformácia zákonom pozastavená do konca tohto roku. Podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni neoficiálne navrhol možnosť zamestnaneckých akcioviek. Minister zdravotníctva Ivan Valentovič sa k jeho návrhu nechcel vyjadrovať, kým nie je na svete, ako však uviedol, je ochotný o ňom diskutovať.

SITA


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 ZZP nesúhlasí s návrhom minimálnej siete (14. 8. 2007)
 Ministerstvo dôrazne odmieta obvinenia ZZP (14. 8. 2007)
 Podľa ZZP chýba zdravotníctvu koncepcia (14. 8. 2007)nasledujúci článok >>
Miško podstúpil ďalšiu operáciu čreva
<< predchádzajúci článok
Vedci objavili najstaršie pozostatky človeka mimo Afriky