Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Pohoda festival

06. júla 2012

Pohode dážď neuškodil, roztočil to Lou Reed aj ´Plastici´Vo štvrtok popoludní odštartoval na trenčianskom letisku 16. ročník festivalu Pohoda. Počas úvodného večera v areáli niekoľkokrát pršalo, no letné prehánky ani vietor nijako nenarušili program ...Zdieľať
lou reed pohoda TRENČÍN 6. júla (WEBNOVINY) - Vo štvrtok popoludní odštartoval na trenčianskom letisku 16. ročník festivalu Pohoda. Počas úvodného večera v areáli niekoľkokrát pršalo, no letné prehánky ani vietor nijako nenarušili program podujatia. Napriek dažďu sa premietalo aj v Bažant kinematografe, kde po 22:00 v premiére predstavili dokument Marcela Nevína Pohoda 2011.


Festival koncertom o 20:00 odštartovala slovenská formácia Puding pani Elvisovej (PPE). Pod krytým pódiom Dome sa skupina prezentovala štandardným setom obsahujúcim hity Hopa Hopa, Davaj Het, Majkl Džeksn i novšie piesne ako Mladí chemici, Ďobkanie či Astoria. Bonusom ich koncertu bolo, že bol prekladaný do posunkovej reči. PPE je v ostatných rokoch pevnou súčasťou Pohody a podľa reakcií na ich štvrtkový koncert je zrejmé, že návštevníkom to nevadí, práve naopak.

V Dome počas úvodného večera vystúpila aj dánska indie-popová skupina The Asteroids Galaxy Tour, ktorá nezabudla spomenúť vysoké teploty na Slovensku. Po jednej hodine v noci sa k slovu dostal aj zaujímavý kanadský muzikant Caribou. Podľa mnohých bola jeho vizuálna, do veľkej miery inštrumentálna šou hudobným vrcholom dňa.


Na hlavnom stagei sa spomínalo na Havla

Na hlavnom Bažant stagei sa vo štvrtok večer istým spôsobom spomínalo na Václava Havla. Najprv sa na pódium dostala česká skupina The Plastic People of the Universe a po nej headliner večera - americký muzikant Lou Reed. Zakladateľ kultových The Velvet Underground odštartoval svoje predstavenie v sprievode sedemčlennej kapely.

Počas koncertu sa zdržal akýchkoľvek preslovov a sústredil sa výlučne na hru na gitaru a recitovanie svojich textov. Reed, ktorý je predovšetkým poetom, rozhodne nie spevákom, dal veľký priestorom aj svojim inštrumentalistom.

Práve počas ich sól sa recitátorské vystúpenie miestami menilo na rockovú šou. Najmä vtedy, keď došlo na kúsky z albumu Lulu (2011), ktorý Reed nahral s legendárnou Metallicou. Príjemné spojenie Reedovho recitátorstva a práce inštrumentalistov priniesla v závere skladba Walk on the Wild Side. Reed sa s Pohodou rozlúčil piesňou Junior Dad, na záver ktorej sa zhasli svetlá na pódiu a naplno tak vynikol mesiac nad areálom. Po tomto efektnom a dokonale načasovanom momente a predstavovačke kapely nasledoval definitívny koniec jeho 90-minútového vystúpenia.


Návštevníkov čaká všehochuť

V piatok a v sobotu, keď sa festival rozbehne naplno, sa k slovu dostanú desiatky ďalších umelcov zo Slovenska i zahraničia. Návštevníci si budú môcť vychutnať vystúpenia takých interpretov ako Elbow, Kasabian, Bat for Lashes, Aloe Blacc, The Horrors, The Kooks, Yann Tiersen, Public Enemy, White Lies, Anna Calvi, Two Door Cinema Club, Emika,

Orbital, Chase & Status, I Blame Coco, Dry the River, Guillemots, Emilíana Torrini, Warpaint, JuJu, Jamaican Legends, Totally Enormous Extinct Dinosaurs, SebastiAN, Orquesta Típica Fernández Fierro, Villagers, Givers, Submotion Orchestra, Hypnotic Brass Ensemble, Zapaska, Lützenkirchen, Portico Quartet, Eskmo, Femi Kuti & Positive Force, Little Roy alebo Kitty, Daisy & Lewis. Z českých a slovenských interpretov to budú napríklad Bonus, Čad, Iva Bittová a Čikori, Slobodná Európa, Longital, Banda, Dorota Nvotová s nepálskou kapelou, Jana Kirschner a afterPhurikane, Billy Barman, Karpatské Chrbáty a Michael Kocáb, Floex, Rido, Hrana alebo Talkshow.

Obrazom: Odštartoval festival Pohoda 2012


Na Pohode opäť nebude chýbať ani klasika. Na letisku v Trenčíne vystúpi Symfonický orchester Slovenského rozhlasu so speváckym zborom Lúčnica, Figura Ensemble, Budapest Saxophone Quartet, Quasars Ensemble so sólistkou Evou Šuškovou a špeciálny projekt predstaví trojica Silvester Lavrík, Boris Lenko a Jozef Lupták. V diskusiách sa predstavia Emília Vášáryová, Táňa Pauhofová, Dušan Vančo, Michal Handzuš alebo Miroslav Šatan.

V literárnom klube sa budú prezentovať Bene, Monika Kompaníková, Mária Modrovich, Agda Bavi Pain, Balla, Verona Šikulová, Ivan Štrpka, Tomáš Ulej, Václav Kostelanski, Marek Vadas alebo Daniel Hevier. V Bažant kinematografe uvedú okrem spomenutého filmu Pohoda 2011 aj Zvonky šťastia (2012) Mareka Šulíka, Trou de fer: Železná diera (2011) Pavla Barabáša, Posledný autobus (2011) Ivany Laučíkovej a Martina Snopeka alebo Rolling Stones (2008) slávneho Martina Scorseseho.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Štartuje festival Pohoda, na začiatku to roztočí Lou Reed (5. 7. 2012)
 Pohodu spríjemní radler, bazén i smartfónová aplikácia (21. 6. 2012)
 Bažant Pohoda 2012: Nové atrakcie ako svet piva, roller disco, dobrý trh aj slávnostná promenáda (13. 6. 2012)
 Bažant Pohoda v top 50 medzi svetovýmii festivalmi podľa CNN (12. 6. 2012)
 Bažant Pohoda 2012: Klasika na letisku - od Mccartneyho po Malého princa (28. 5. 2012)
 Bažant Pohoda 2012: SebastiAN, Eskmo, Femi Kuti I Blame Coco a výber domácej scény (3. 4. 2012)
 Bažant Pohoda Deň_FM bude v utorok 3.apríla 2012 (28. 3. 2012)
 Na 16. ročníku Pohody sa predstaví duo Orbital (8. 3. 2012)
 Givers či Bomba Estéreo prinesú na Pohodu exotiku (2. 3. 2012)
 Pohoda 2012: Public Enemy, Jamaican Legends, White Lies a ďalšie mena na Bažant Pohode 2012 (23. 2. 2012)nasledujúci článok >>
Linkin Park dobyli albumový rebríček, piaty raz v kariére
<< predchádzajúci článok
Na Pohode sa po lacných lístkoch na ďalší ročník zaprášilo