Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. apríla 2009

Pohreb biblistu Jozefa Heribana bude vo štvrtokPohreb zosnulého saleziána kňaza, profesora biblických vied a misionára Jozefa Heribana, ktorý zomrel v Ríme 16. apríla 2009 vo veku 83 rokov, bude v jeho rodisku Šelpice vo štvrtok 23. apríla. ...Zdieľať
BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) - Pohreb zosnulého saleziána kňaza, profesora biblických vied a misionára Jozefa Heribana, ktorý zomrel v Ríme 16. apríla 2009 vo veku 83 rokov, bude v jeho rodisku Šelpice vo štvrtok 23. apríla. Svätá omša sa začne o 14:00 v miestnom kostole.


Heriban sa narodil 7. mája 1925 v Šelpiciach, po maturite na biskupskom gymnáziu v Trnave vstúpil v roku 1943 do saleziánskeho noviciátu v Hronskom Svätom Beňadiku a o rok neskôr 16. augusta 1944 zložil prvé rehoľné sľuby. Po násilnej likvidácii kláštorov v apríli 1950 sa mu podarilo tajne prekročiť hranice a emigrovať do Talianska. Teológiu študoval v Turíne. Tam bol 1. júla 1955 vysvätený za kňaza. Po ukončení štúdií odišiel vyučovať biblické vedy do Tokia. V rokoch 1957 - 1967 bol profesorom Svätého písma v saleziánskom Teologickom študentáte v Chofu (Tokio).

V roku 1976 sa vrátil do Európy, do Ríma. Od roku 1979 pôsobil na Pápežskej saleziánskej univerzite ako profesor novozákonnej exegézy, biblickej teológie a biblickej gréčtiny. Už v Japonsku napísal viaceré štúdie a články pre odborné periodiká, ale aj knižné diela a vysokoškolské texty na štúdium Svätého písma. Profesor Heriban bol polyglot a ovládal okrem japončiny ešte ďalších desať jazykov.

Heriban pripravil pre Slovensko na knižné vydanie niekoľko diel základného významu. Medzi nimi na prvom mieste treba uviesť jeho mimoriadnu prácu v súvislosti s prípravou slovenského vydania Svätého písma v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme (1995).

V roku 1989 bol zvolený za člena medzinárodnej organizácie Studiorum Novi Testamenti Sociatas. Prezident SR Ivan Gašparovič mu 1. januára 2005 udelil za významné zásluhy o kultúrno-duchovný rozvoj Slovenskej republiky Pribinov kríž III. triedy. Pri príležitostí jeho 80. narodenín a 50 rokov kňazstva mu Trnavská univerzita (TU) v Trnave udelila 12. decembra 2005 titul doctor honoris causa.

Agentúru SITA informoval salezián Rastislav Hamráček.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
NBS skončila so stratou aj pre euro, uviedol Šramko
<< predchádzajúci článok
Ceny vybraných tovarov a služieb klesli o 0,7 %

Pohreb biblistu Jozefa Heribana bude vo štvrtok - diskusné fórum čitateľov