14. februára 2017

Poprad podľahol Nitre, Banská Bystrica zdolala Žilinu 4:1

Na snímke Radoslav Suchý z Popradu (vpravo) a Eric Hartzel z Nitry počas zápasu 45. kola hokejovej Tipsport Ligy medzi HK Poprad a HK Nitra v Poprade 14. februára 2017. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Poprad 14. februára (TASR) - Popradčania posilnení o enklávu ruských hráčov začali proti majstrovi z Nitry zle. Už v 3. minúte prehrávali po góle Pupáka, keď neistý Šúrek neudržal jeho ľahkú strelu - 0:1. Už o pár sekúnd mohlo byť 0:2. Zakončenie Tvrdoňa opäť prešlo cez popradského brankára, ale puk napokon skončil tesne vedľa bránky. Nitrania boli naďalej aktívni a domácich k ničomu nepúšťali. Poprad mal pri ďalších šanciach hostí šťastie. Najprv Paukovčekovej akcii chýbala presnosť a ďalšia príležitosť Tvrdoňa skončila na konštrukcii bránky. Hostia sa napokon druhého gólu dočkali. Po Šúrekovej chybe v rozohrávke za bránkou poslal puk minútu pred odchodom na prestávku do opustenej siete Popradu Macík - 0:2.

Do druhého dejstva poslali domáci tréneri do bránky novú posilu z Chanty-Mansijska Fokina. Hneď v úvode tretiny sa po kľučke Macíka objavila v tvári Davydovova krv a Popradčania dostali výhodu štvorminútovej presilovej hry. Počas nej sa však nevedeli ani poriadne usadiť v útočnom pásme. Po návrate Macíka na ľad však druhý útok domácich vyšachoval obranu Nitry a po Krotákovej prihrávke "s očami" pohodlne znížil Matúš Paločko - 1:2. Brankári následne nemali dlhé minúty žiadnu prácu, až 2,5 minúty pred koncom druhej tretiny mal na hokejke po Krotákových kľúčkách gól Matúš Paločko. Hartzell sa však prezentoval parádnym zákrokom.

Na snímke Henrich Ručkay z Nitry (vľavo) a Matúš Paločko z Popradu počas zápasu 45. kola hokejovej Tipsport Ligy medzi HK Poprad a HK Nitra v Poprade 14. februára 2017. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Nitra v tretej tretine nenechala nič na náhodu. V 46. minúte poistil vedenie hostí tečom Macík - 1:3. Domáci kopili v rozohrávke jednu chybu za druhou, z čoho ťažili rozbehnutí Nitrania. Vo veľkej šanci Slováka zachránila Poprad opäť žrď a pri vtipnej kľučke Blacwatera ruský brankár Fokin. Poprad po prehre 1:3 natiahol sériu prehier na číslo päť.

HK Poprad - HK Nitra 1:3 (0:2, 1:0, 0:1)
27. Matúš Paločko (Kroták, Troliga) - 3. Pupák (Paukovček) 19. Macík (Šille, Cope), 46. Macík (Cope). Rozhodovali: Kalina, Lauff – Jobbágy, Bogdaň, vylúčení: 2:5 na 2 min, navyše: Kroták (Poprad) 10 minút za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, 1251 divákov

Poprad: Šúrek (20. Fokin) – Guliajev, Fabian, Suchý, Dinda, Pokovič, Ježek, Davydov, Ibragimov – Henderson, Zagrapan, Lichanec – Kroták, Troliga, Matúš Paločko – Bondra, Murček, Matej Paločko – Hvila, Mlynarovič, Svitana

Nitra: Hartzell – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Korím, Pupák – Blackwater, Slovák, Tvrdoň – H. Ručkay, Krištof, Kutálek – Macík, Šille, Cope – Paukovček, Štefanka, Bajtek

Hlasy po zápase:

Marcel Ozimák, tréner Popradu: "V utorok sme zlyhali úplne vo všetkom - v presilovkách, obrane i útoku. Odohrali sme náš najslabší zápas, sme sklamaní. Treba však uznať kvalitu Nitry. Mierna spokojnosť je s druhou tretinou, ale celkový prejav bol horší ako pri prehre v Nových Zámkoch. Chlapci kopili chyby jednu za druhou, nevedeli sa celý zápas psychicky vzchopiť. Prehrali sme päť zápasov po sebe, v stredu si sadneme a musia padnúť riešenia."

Andrej Kmeč, tréner Nitry: "Zápasy po prestávke sú nevyspytateľné. Bola dlhšia pauza, niektorí hráči boli v reprezentáciách. Zvládli sme ho však veľmi dobre. Podali sme kompaktný a zodpovedný výkon až na moment v druhej tretine, keď sa súper dostal na rozdiel jedného gólu. Tretiu tretinu sme zahrali s prehľadom, zaslúžili sme si víťazstvo."

XXX

HC'05 iClinic B. Bystrica - MsHK Žilina 4:1 (0:0, 4:1, 0:0)

Súboj prvého so štvrtým sa po šachovej bezgólovej partii zvrtol v druhej tretine na exhibíciu domácich. Najskôr sa však museli otriasť z inkasovaného gólu, pre Žilinčanov v 22. minúte dosť šťastného po strele Juraška od modrej a tečovaní J. Juríka. Po 64 sekundách však už rozpálili ofenzívu do červena "barani".

Gründlingova strela od modrej prvýkrát rozvlnila sieť za chrbtom Tomeka, v 26. minúte si Zigo po buly nakorčuľoval pred bránku a po nahrávke od Bortňáka pridal ďalší gól. Keď v 33. minúte Hickmott po krásnej nahrávke od Maioneho a vyšachovaní obrany hostí strelil tretí, Žilinčania si zobrali oddychový čas, aby odvrátili katastrofu. Veľmi sa jej však nevyhli, v 40. minúte neobyčajne produktívny Maione v presilovke a po prihrávke od vlastného brankára rozburácal obecenstvo individuálnou akciou. Maionea vyniesla na čelo aj extraligová štatistika a od tohto zápasu je v produktivite obrancov v jednej sezóne historicky najúspešnejší, keď preskočil dosiaľ najvýraznejšieho zberateľa kanadských bodov v základnej časti Pukaloviča.

Domáci na ľade vládli aj počtom šancí, len Kafka ich nepremenil niekoľko a pridali sa aj ďalší, Hickmott, Andrisík, Češík, Higgs. Žilinčania sa len sporadicky dostávala pred Bacashihuu, a preto ich mohli mrzieť možnosti Rogoňa a Stupku hneď v úvode. V tretej tretine si domáci pokojne dokorčuľovali k piatemu víťaznému zápasu za sebou a mohli skóre aj zvýšiť po šanci Surového v 43. minúte.

23. Gründling (Bortňák), 26. Zigo (Ťavoda), 33. Hickmott (Maione, Mihálik), 40. Maione (Bacashihua) - 22. J. Jurík (Juraško). Rozhodovali: D. Konc, Štefík - Rojík, Gegáň, vylúčení: 2:3, presilovky 1:0, oslabenia: 0:0, 2278 divákov

HC'05 iClinic B. Bystrica: Bacashihua - Kubka, Ťavoda, Sedlák, Gründling, Mihálik, Maione - Lamper, Bortňák, Matoušek - Kafka, Zigo, Higgs - Buc, Surový, Hickmott - Belluš, Češík, Andrisík

MsHK Žilina: Tomek - Čížek, Mikuš, Bokroš, Juraško, Macejko, Brejčák, Prokop, Grman - Hovorka, Hruška, Handlovský - Švihálek, Húževka, J. Jurík - Stupka, Holovič, Konečný - Gmitter, Ondruš, Rogoň