Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

24. apríla 2013

Portugalsko chce podporiť hospodárstvo nižšími daňamiPortugalsko, ktoré čelí najhoršej recesii od 70. rokov minulého storočia, chce podporiť hospodársky rast "výrazným" znížením podnikových daní a zlepšením dostupnosti úverov pre exportné ...Zdieľať
portugalsko LISABON 24. apríla (WEBNOVINY) - Portugalsko, ktoré čelí najhoršej recesii od 70. rokov minulého storočia, chce podporiť hospodársky rast "výrazným" znížením podnikových daní a zlepšením dostupnosti úverov pre exportné firmy.


Vyhlásil to v utorok minister hospodárstva Alvaro Santos Pereira. Štátna banka CGD podľa neho tento rok poskytne v úveroch 1 mld. eur a v roku 2014 ich objem zvýši na 2,5 mld. eur.

Vláda tiež počíta s vytvorením rozvojovej banky, ktorá by sa mala zameriavať na financovanie malých a stredných exportných podnikov. Portugalské firmy v súčasnosti platia 24-percentnú daň.

Plány vlády v Lisabone by mali do roku 2020 zvýšiť podiel exportu na hrubom domácom produkte (HDP) krajiny na 50 % z tohtoročných odhadovaných 40 %. Portugalský export napriek recesii v posledných dvoch rokoch rástol a stal sa tak jedným z mála svetlých bodov tamojšej ekonomiky.

Pred nástupom recesie portugalská ekonomika počas rokov 2000 až 2010 rástla priemerným ročným tempom 0,7 %. Tento rok podľa odhadov klesne o 2,3 % po tom, čo sa vlani prepadla o 3,2 %. Návrat k miernemu rastu sa očakáva v roku 2014.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ceny zlata aj ropy klesli, dole ich ťahala Čína a Európa
<< predchádzajúci článok
Muža opustila priateľka, v koľajisku ho lapali policajti