Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. septembra 2007

Povodne postihli sedemnásť krajín čierneho kontinentuSilné dažde a povodne, ktoré trvajú od augusta, postihli viac ako miliónov obyvateľov Afriky. Státisíce ľudí museli opustiť svoje domovy a najmenej 150 Afričanov prišlo o život. Organizácia ...Zdieľať

KAMPALA 15. septembra (WEBNOVINY) - Silné dažde a povodne, ktoré trvajú od augusta, postihli viac ako miliónov obyvateľov Afriky. Státisíce ľudí museli opustiť svoje domovy a najmenej 150 Afričanov prišlo o život. Organizácia Spojených národov v sobotu upozornila, že nepriaznivé počasie môže pokračovať a hrozia epidémie. "Dažde majú pokračovať a táto situácia nás naozaj znepokojuje, pretože veľa ľudí je bez domova a môžu sa objaviť infekčné choroby," povedala Elisabeth Byrsová, hovorkyňa Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí.

Od augusta na východe Ugandy zahynulo deväť ľudí a 150 tisíc prišlo o strechu nad hlavou. "Problém sa zhoršuje každú hodinu. Prístup do niektorých obcí je takmer nemožný. Budeme potrebovať člny a vrtuľníky na záchranné akcie," povedal v sobotu Musa Ecweru, ugandský minister pre pomoc pri katastrofách. Státisíce ľudí potrebujú pomoc aj v Keni a Etiópii. V Sudáne zahynulo 119 ľudí a desaťtisíce obyvateľov museli utiecť z domovov. Byrsová informovala, že silné dažde a povodne postihli najmenej 17 afrických štátov. V západoafrickom Togu zahynulo 20 ľudí a 66 tisíc muselo pred povodňami utiecť. Voda zničila 46 škôl a úrady odložili začiatok školského roka. V Ghane opustilo svoje domovy štvrť milióna ľudí. Najmenej 18 obyvateľov zahynulo. "Je to humanitárna katastrofa. Ľudia nemajú kam ísť," povedala ghanská ministerka informácii Oboshie-Sai Cofieová. V Nigérii nepriaznivé počasie postihlo 50 tisíc obyvateľov a 68 ľudí usmrtilo. Dažde narobili problémy dokonca aj v púštnych krajinách ako sú Niger, Mali a Mauritánia.

SITA,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Al-Kájda sa vyhráža sunnitským lídrom
<< predchádzajúci článok
Srbsko chce brániť svoje záujmy v Kosove mierovo

Povodne postihli sedemnásť krajín čierneho kontinentu - diskusné fórum čitateľov