Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

16. septembra 2007

Srbsko chce brániť svoje záujmy v Kosove mierovoSrbsko bude brániť svoju územnú celistvosť a suverenitu nad separatistickou provinciou Kosovo iba mierovo, povedal v sobotu srbský prezident Boris Tadič. "Sme silne odhodlaní brániť naše záujmy ...Zdieľať

BELEHRAD 16. septembra (WEBNOVINY) - Srbsko bude brániť svoju územnú celistvosť a suverenitu nad separatistickou provinciou Kosovo iba mierovo, povedal v sobotu srbský prezident Boris Tadič. "Sme silne odhodlaní brániť naše záujmy mierovým spôsobom, pretože to je jediný spôsob, ako to robiť," povedal Tadič na vojenskej prehliadke. "Vojna v Kosove by nepriniesla nič dobré pre nikoho a bola zhubnou pre všetkých, etnických Albáncov, Srbov, Európu, Rusko a Ameriku," povedal prezident. "Preto mierová politika Srbska nemá alternatívu," povedal. Tadič sa takto vyjadril týždeň potom, ako Európska únia vyzvala Belehrad, aby objasnil nedávne vyhlásenie vysokopostaveného vládneho predstaviteľa, že Srbsko bude pripravené nasadiť vojakov, keby sa Kosovo odtrhlo.

Belehrad a Priština začali nové kolo vyjednávaní o štatúte Kosova. Rokovania sprostredkúvajú predstavitelia Európskej únie, Ruska a USA. Vyjednávania, ktoré sa majú skončiť do 10. decembra, majú pokračovať na budúci týždeň v Londýne. Kosovo je formálne stále srbskou provinciou, ale od polovice roka 1999 je pod správou OSN, potom ako letecká kampaň NATO zastavila tvrdé zákroky srbských síl proti albánskym separatistom. Srbsko s podporou svojho tradičného spojenca Ruska ostro odmieta akúkoľvek formu nezávislosti Kosova, ktoré považuje za kolísku svojej histórie a kultúry.

SITA,AFP,AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Povodne postihli sedemnásť krajín čierneho kontinentu
<< predchádzajúci článok
Súd v Rakúsku prepustil podozrivého militanta

Srbsko chce brániť svoje záujmy v Kosove mierovo - diskusné fórum čitateľov