Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

08. januára 2023

Prečo vás mačka často masíruje labkami? Existujú dve verzie, ktoré tento jav vysvetľujúTiež vás to vždy zaujímalo, z akého dôvodu to mačky robia? Každý vie, že mačky sú veľmi záhadné stvorenia.Zdieľať
Prečo vás mačka často masíruje labkami? Existujú dve verzie, ktoré tento jav vysvetľujú

Niekedy nie je jasné, čo tento štvornohý miláčik urobí v nasledujúcej sekunde. Preto nech robí toto zviera čokoľvek, vždy priťahuje zvláštnu pozornosť. Pokiaľ mačka žije vo vašom dome, pravdepodobne viete, že občas rada masíruje svojich majiteľov. Zviera skočí na kolená a začne na nás pohybovať labkami.

Zároveň mäkko pradie, akoby si celý ten proces sám užíval. Niektorí ľudia si myslia, že ide o akýsi rituál. Mačka tak podľa niektorých eliminuje únavu, ktorá sa v človeku nahromadila po celý deň. Snaží sa upokojiť milovaného človeka. A týmto spôsobom mačka sama zmierňuje aj stres. Ako sa ukázalo, existuje niekoľko rôznych verzií, ktoré tento jav vysvetľujú.

Prvá je, že je to vrodený inštinkt. Keď mačka kŕmi mačiatka mliekom, hladné batoľatá prednými labkami masírujú prsia svojej matky, čím stimulujú lepší tok mlieka. Aj keď mačky vyrastú, podvedome robia tento rituál, aby sa ponorili do šťastného a bezstarostného detstva.

Podľa druhej verzie majú mačky pod pazúrmi žľazy, ktoré produkujú špeciálny druh feromónu. Týmto spôsobom mačky prejavujú svoju lásku a náklonnosť k stvoreniu, ktoré masírujú. Je to znak toho, že mačka danému človeku dôveruje a miluje ho. Pokiaľ zviera nemá príliš dlhé pazúry, nevyháňajte ho. Mačka sa cíti šťastná, keď nám sedí na kolenách. Prečo ju teda pripraviť o potešenie?


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prečo chodiť spať v ponožkách? Zlepšíte svoj spánok aj milostný život
<< predchádzajúci článok
Pred 90 rokmi sa začala výstavba mosta Golden Gate v San Franciscu