Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

14. mája 2019

Predseda ukrajinského parlamentu podpísal jazykový zákonIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Kyjev 14. mája (TASR) - Predseda ukrajinského parlamentu Andrij Parubij podpísal v utorok zákon "o zabezpečení fungovania ukrajinského jazyka ako štátneho jazyka". Informovali o tom agentúry Ukrinform a UNIAN.


Parubij po podpise dokumentu na plenárnom zasadaní parlamentu oznámil, že v nasledujúcich hodinách alebo dňoch ho podpíše prezident. Platiť začne po zverejnení vo vestníku ukrajinského parlamentu Holos Ukrajiny.

Podpisová ceremónia sa uskutočnila po tom, čo zákonodarcovia odmietli všetky štyri návrhy uznesení, v ktorých sa navrhuje zrušiť rozhodnutie parlamentu o prijatí návrhu jazykového zákona.

Ukrajinský parlament 25. apríla schválil návrh zákona o ukrajinskom jazyku, ktorý stanovuje jeho povinné používanie v orgánoch štátnej správy, orgánoch samosprávy, ale aj v iných sférach verejného života. Legislatíva taktiež zvyšuje kvóty pre používanie ukrajinčiny v televízii a rozhlase.

Návrh podporilo 278 poslancov 450-členného parlamentu, pričom minimálny počet potrebný na schválenie bol 226 zákonodarcov.

Na dodržiavanie zákona budú dohliadať osobitní inšpektori. Budú môcť byť na zasadaní akéhokoľvek štátneho orgánu a budú si môcť vyžiadať dokumenty od verejných organizácií i politických strán. Ich kompetenciou bude aj udeľovanie pokút.

Moskva označila návrh zákona za škandalózny. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová uviedla, že takáto legislatíva len "prehĺbi rozkol v ukrajinskej spoločnosti" a znemožní "ukončenie pretrvávajúcej ukrajinskej krízy".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Po zemetrasení pri Papue-Novej Guinei vydali výstrahu pred cunami
<< predchádzajúci článok
Ekonomika Holandska pokračovala v 1. štvrťroku v stabilnom raste

Predseda ukrajinského parlamentu podpísal jazykový zákon - diskusné fórum čitateľov