Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. januára 2007

Premiér Fico plánuje zakázať poisťovniam dosiahnuť ziskVládna koalícia plánuje zakázať zdravotným poisťovniam dosahovať zisk. Vyhlásil to premiér Robert Fico po piatkovom stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom, ktorému predostrel ...Zdieľať

BRATISLAVA 19. januára (WEBNOVINY) - Vládna koalícia plánuje zakázať zdravotným poisťovniam dosahovať zisk. Vyhlásil to premiér Robert Fico po piatkovom stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom, ktorému predostrel plány na zmeny v zdravotníctve. "Podstata našich úvah spočíva v tom, že odmietame, aby niekto vyberal zdravotné poistenie od ľudí a nechával si z toho nejakú časť ako zisk," zhrnul Fico. Tento zámer odôvodnil tým, že všetky peniaze zo zdravotného poistenia sa musia naspäť vrátiť do zdravotníctva. Poisťovniam by podľa Ficovej predstavy mali ostať len 4 % na správny fond.

"My odmietame, aby niekto vytváral zisk zo zdravotného poistenia, pretože to je to najjednoduchšie podnikanie na svete. Pošlite mi peniaze, ja si z toho nechám 7 alebo 8 percent zisku a čo zostane, vrátim naspäť do zdravotníctva," povedal Fico s tým, že zrušenie ziskov poisťovní bude prvým zásahom voči súkromným zdravotným poisťovniam. "Druhá vec, ktorú bude treba urobiť je, že poistenci, ktorí sú pod štátom, by mali byť predovšetkým v takých poisťovniach, ktoré sú verejnoprávne, to znamená Spoločná zdravotná poisťovňa a Všeobecná zdravotná poisťovňa," dodal Fico.

Ďalšie zmeny sa zrejme dotknú záchrannej zdravotnej služby. "Veď je to podvod nad podvod. Tu už niekto berie za sanitku 750 - 800 tis. Sk," dodal Fico. "Pozrieme sa aká je kvalita poskytovaných služieb. Myslím si, že neuveriteľne utekajú peniaze," povedal premiér. Podľa neho pôjde o veľkú vojnu so zdravotnými poisťovňami. "Chápem, že opozícia robí všetko pre to, aby súkromné zdravotné poisťovne ochraňovala, lebo bola to opozícia, ktorá chcela vytvárať zisky v zdravotníctve. Ale ak má byť o tomto politický súboj, budem najšťastnejší politik na svete, lebo konečne sa budeme baviť v politike o nejakej podstate a nie o hlúpostiach," uzavrel predseda vlády.

Na Slovensku v súčasnosti pôsobí šesť zdravotných poisťovní. Štyri z nich sú súkromné - Dôvera, Union zdravotná poisťovňa, Apollo a Európska zdravotná poisťovňa. Všeobecná a Spoločná zdravotná poisťovňa sú akciovými spoločnosťami so stopercentnou účasťou štátu. Ministerstvo zdravotníctva v súčasnosti pripravuje právnu úpravu, ktorá by z nich opäť urobila verejnoprávne inštitúcie.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa KDH nevýhodné zmluvy by súdy mohli vyhlásiť za neplatné
<< predchádzajúci článok
SR nezaznamenala výpadky dodávok ani napriek ukrajinskej búrke

Premiér Fico plánuje zakázať poisťovniam dosiahnuť zisk - diskusné fórum čitateľov

spravne19.1. 21:03:21
ok19.1. 23:03:01