Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. augusta 2011

Premiérka odmietla harmonizáciu daní v úniiPovinné ústavné zákony o vyrovnanom rozpočte v štátoch eurozóny, tak ako to navrhli nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sú podľa premiérky Ivety Radičovej ...Zdieľať
iveta radicova BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) - Povinné ústavné zákony o vyrovnanom rozpočte v štátoch eurozóny, tak ako to navrhli nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sú podľa premiérky Ivety Radičovej správnym riešením.


"Veľmi vítam rozhodnutia, ktoré tlačia jednotlivé krajiny k zodpovednosti. Od prvého momentu SDKÚ-DS a aj ja osobne zastávame názor, že jediná skutočná pomoc a riešenie v danej situácii je konsolidácia verejných financií a reformy," povedala v prestávke dnešného rokovania vlády Radičová.

Premiérka sa vyjadrila aj k návrhom potenciálnych bilaterálnych dohôd medzi Nemeckom a Francúzskom, v ktorých sa podľa nej hovorí aj o možnosti harmonizácie daní. Takéto riešenie v rámci celej eurozóny by však zrejme bolo už pre Slovensko neprijateľné.

"Toto je hranica, ktorá je pre záujmy Slovenskej republiky neprekročiteľná. Ale na bilaterálnu dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom, nech sa páči," konštatovala predsedníčka vlády.

Merkelová a Sarkozy tiež vyzvali 17 štátov spoločnej európskej meny, aby do polovice roku 2012 prijali zákony zabezpečujúce dosiahnutie vyrovnaných rozpočtov. Francúzsky prezident spresnil, že pokiaľ má byť návrh účinný, musí byť záväzný pre všetkých 17 členských štátov.

"Vďaka euru sme dosiahli veľký hospodársky pokrok. Euro ale nie je iba právo, je to súbor pravidiel, povinnosť, disciplína ... Znamená to, že pokiaľ má pravidlo (o dlhových limitoch) prijať 17 štátov eurozóny, nebude to dobrovoľné, ale povinné,“ zdôraznil Sarkozy.

Viac o problémoch v eurozóne sa dočítate v:

Vláda Ivety Radičovej schválila podporu eurovalu 2

Posilnenie riadenia eurozóny Európska komisia víta

Sarkozy a Merkelová chcú spoločnú vládu eurozóny

Taliansko uťahuje opasky solidárnou daňou

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Richard Sulík pozval predsedu Smeru na diskusiu
<< predchádzajúci článok
Ratkovi Mladičovi hrozia dva procesy