Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

18. augusta 2011

Prešovský kraj budú čistiť autá za miliónySpráva a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja zakúpila pre cestárov 15 kusov novej čistiacej techniky. Župa má sedem oblastí, každá z nich dostane jedno vozidlo s postrekovacou ...Zdieľať
cistiace auto PREŠOV 18. augusta (WEBNOVINY) – Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja zakúpila pre cestárov 15 kusov novej čistiacej techniky.


Župa má sedem oblastí, každá z nich dostane jedno vozidlo s postrekovacou cisternou a jeden zametač. Navyše do Prešova pôjde jedno špeciálne vozidlo.

Čistiacu techniku prešovská župa zakúpila vďaka nenávratnému finančnému príspevku v rámci operačného programu Životné prostredie cez projekt Nákup čistiacej techniky pre Správu a údržbu Prešovského samosprávneho kraja v rozpočtovom náklade 5,6 mil. € . Samosprávny kraj zabezpečí spolufinancovanie projektu vo výške piatich percent, čo predstavuje čiastku 300 tis. €. Dodávateľom zákazky je firma REDOX, s.r.o. Lučenec.

Prešovský župan Peter Chudík uviedol, že je to krok dopredu, lebo táto technika nie je vôbec lacná. Samosprávny kraj má záujem aj do budúcnosti meniť starú techniku za novú a tiež jednou z jeho priorít je oprava ciest. Chudík dnes slávnostne odovzdal vodičom 15 áut kľúče od zametačov, ktoré budú odstraňovať nečistotu z ciest, tiež od postrekovacích cisterien, ktoré budú polievať cesty a zabraňovať prašnosti.Jeden z vodičov prevzal kľúče od auta, ktoré je vhodné aj do extrémneho terénu. Podľa zástupcu dodávateľskej firmy hadice má natiahnuté tak, aby sa obsluha dostala tam, kde sa nedostane bežná cisterna. Vozidlo by malo vydržať mrazy aj horúčavy. Životnosť všetkých strojov je garantovaná na 40 rokov. Stroje nahradia ťažkú ručnú prácu cestárov.

Riaditeľ Správy a údržby ciest PSK Vladimír Kozák povedal, že technika sa dostane od tatranskej oblasti až po ukrajinské hranice.

Župa má svoje cestárske oblasti v Prešove, Bardejove, Svidníku, Humennom, Vranove, Poprade a Starej Ľubovni, ktoré majú vlastné prevádzky. Dispečing bude centrálny, čo znamená, že technika bude využívaná podľa aktuálnej potreby.

Stroje budú využiteľné takmer po celý rok. Ich úlohou bude zabezpečiť čistotu a bezprašnosť ciest. Na jar bude technika potrebná pri odstraňovaní nečistôt po zimnej údržbe. V lete cestári pília stromy pri krajniciach, stroje nasadia tam, kde doteraz všetky nečistoty odstraňovali cestári ručne. Kozák odhaduje, že po získaní evidenčných čísel a zvládnutí ďalších administratívnych povinností sa technika dostane do terénu do dvoch týždňov.

Správa a údržba ciest PSK má v súčasnosti štyri kusy funkčnej čistiacej techniky. Jej priemerný vek dosahuje 38 rokov. Okrem toho má k dispozícii aj techniku na zimnú údržbu, ktorú župa modernizovala v rokoch 2008 až 2010 z úverových prostriedkov od Európskej investičnej banky a vlastných zdrojov v počte 23 sypačov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Umelci sa pre dane posťažovali ministrovi
<< predchádzajúci článok
Na belgickom festivale zabíjala tribúna