Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

19. novembra 2020

Prevádzka herní neprináša mestám nič dobré, nitrianski poslanci mali rokovať o ďalšom zákaze hazarduNávrh všeobecného nariadenia o zákaze umiestňovania herní a kasín na území Nitry vo štvrtok 19. novembra mestskí poslanci po diskusii stiahli z rokovania. Návrh rátal s úplným zákazom ...Zdieľať
thinkstockphotos 122566898 676x453 19.11.2020 (Webnoviny.sk) - Návrh všeobecného nariadenia o zákaze umiestňovania herní a kasín na území Nitry vo štvrtok 19. novembra mestskí poslanci po diskusii stiahli z rokovania.


Návrh rátal s úplným zákazom hazardu, čo mestám a obciam od 1. novembra umožňuje novela zákona o hazardných hrách, ktorou sa už nevyžaduje petícia obyvateľov. Mestské zastupiteľstvo sa k všeobecne záväznému nariadeniu podľa primátora Mareka Hattasa vráti zrejme na svojom najbližšom rokovaní.

Nelegálny hazard bude rozkvitať


Prevádzky herní a kasín podľa Hattasa neprinášajú mestám nič dobré. „Pre samosprávy je hazard bezpečnostný, sociálny, ekonomický aj urbanistický problém. Hazard na seba nabaľuje kriminalitu, sú za ním zničené rodiny,“ vysvetlil návrh nariadenia.

Až trikrát v diskusii vystúpil majiteľ siete kasín Róbert Vystavil, ktorý poslancov varoval pred absolútnym zákazom s tým, že keď nebude hazard legálny, tak sa bude dariť nelegálnemu. Navrhoval kompromis, ktorý mal umožniť fungovanie kasín v hoteloch.

Naopak, k hlasovaniu za zákaz mestských poslancov vyzval poslanec Národnej rady SR Martin Čepček (OĽaNO), ktorý bol jedným z iniciátorov prijatia novely zákona o hazardných hrách. Mestské zastupiteľstvo po približne dvojhodinovej diskusii rozhodlo o vrátení návrhu nariadenia na dopracovanie.

Krajský súd nariadenie pozastavil


Nitrianski poslanci schválili úplný zákaz herní a kasín na území mesta všeobecne záväzným nariadením vlani v júni. Urobili tak na základe petície za zákaz hazardu, ktorú podpísalo viac ako 20-tisíc ľudí, teda viac ako tretina oprávnených voličov. Herne a kasína mali z ulíc Nitry miznúť postupne k termínu skončenia ich licencií. Krajský súd v Nitre v auguste tohto roku dočasne pozastavil účinnosť všeobecne záväzného nariadenia o zákaze hazardu v Nitre.

Od 1. novembra môžu obecné a mestské zastupiteľstvá prostredníctvom všeobecne záväzného nariadenia zakázať hazardné hry aj bez podmienky predloženia petície, v ktorej sa občania sťažujú na narúšanie verejného poriadku.

Dovtedy bolo prijatie nariadenia obce o zákaze hazardu na jej území podmienené existenciou petície, ktorú muselo podporiť najmenej 30 percent obyvateľov, v prípade Bratislavy a Košíc platila hranica 15 percent obyvateľov.


Zdroj: Webnoviny.sk - Prevádzka herní neprináša mestám nič dobré, nitrianski poslanci mali rokovať o ďalšom zákaze hazardu © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Program BUDDY vie, ako pomôcť stovkám detí z detských domovov
<< predchádzajúci článok
Použitie slzného plynu voči demonštrantkám nebolo správne, primátor Varšavy odsúdil kroky polície

Prevádzka herní neprináša mestám nič dobré, nitrianski poslanci mali rokovať o ďalšom zákaze hazardu - diskusné fórum čitateľov