Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra    Knižné novinky

12. apríla 2023

Príbehy, vďaka ktorým Harry Potter zničil horcruxy!Do čarovného kotlíka pridajte štipku kúziel, za priehrštie huncútstva a jednu naberačku smiechu.Zdieľať
Príbehy, vďaka ktorým Harry Potter zničil horcruxy!

Poriadne zamiešajte a vychutnajte príbehy barda Beedla, ktoré už od dávnych vekov fascinovali malých i veľkých čarodejníkov.
Toto je 5 čarovných príbehov z knihy Rozprávky barda Beedla.

 „Dumbledore poznámky ku knihe dopísal zhruba osemnásť mesiacov pred tragickými udalosťami, ktoré sa odohrali na vrchole Astronomickej veže v Rokforte,“ píše autorka J.K.Rowlingová. „Tí, čo poznajú históriu nedávnej čarodejníckej vojny (napríklad každý, kto čítal všetkých sedem zväzkov o živote Harryho Pottera), budú vedieť, že profesor Dumbledore odhaľuje trochu menej, než vie – alebo tuší – o záverečnom príbehu v tejto knihe. Dôvod tohto vynechania možno spočíva v tom, čo pred mnohými rokmi Dumbledore povedal o pravde svojmu obľúbenému a najslávnejšiemu žiakovi: „Pravda je nádherná a krutá zároveň, preto s ňou treba narábať veľmi opatrne.“

V knihe nájdete 5 príbehov:

  • Čarodejník a skákajúci hrniec
  • Fantastická fontána
  • Mágovo chlpaté srdce
  • Babulica Králica a jej chichotajúci sa peň
  • Príbeh troch bratov

A na záver Posolstvo tímu Lumos.

ROZPRÁVKY BARDA BEEDLA sú zbierkou príbehov napísaných pre malých čarodejníkov a čarodejnice. Po stáročia boli obľúbeným čítaním na dobrú noc, a preto mnohí študenti Rokfortu poznajú Skackajúci hrniec a Fantastickú fontánu, rovnako ako deti muklov (nečarodejníkov) Popolušku alebo Šípovú Ruženku.

Beedlove príbehy sa z mnohých stránok podobajú našim rozprávkam. Napríklad tým, že dobro je vždy odmenené a zlo potrestané. V jednom sa však podstatne líšia. V muklovských rozprávkach sú čary zvyčajne na začiatku problémov hlavného hrdinu alebo hrdinky – zlá čarodejnica otrávi jablko alebo uspí princeznú na sto rokov, či premení princa na netvora.
V Rozprávkach barda Beedla sa stretávame s hrdinami a hrdinkami, ktorí sami vedia čarovať, a predsa riešia svoje problémy rovnako ťažko ako my. Beedlove rozprávky pomáhali celým generáciám čarodejníckych rodičov vysvetľovať deťom jednu nepríjemnú skutočnosť – čary môžu rovnako narobiť problémy, ako ich napraviť.

Tieto rozprávky odkázal Hermione riaditeľ Albus Dumbledore. A len tak-tak si ich stihol prečítať Harry Potter – práve v nich totiž objavil dôležitú informáciu, ktorá mu nakoniec zachránila život v boji s najstrašnejším čarodejníkom všetkých čias, lordom Voldemortom.

Milan Buno, knižný publicista

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Norik muránsky zostáva na Muránskej planine
<< predchádzajúci článok
Letná turistická sezóna 2023 si v Bojniciach pripomenie výročia regiónu