23. januára 2008

Procházková v šprinte šiesta

Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková obsadila v šprinte klasickou technikou v rámci Svetového pohára v kanadskom stredisku Canmore skvelé 6. miesto.

CANMORE 23. januára (WEBNOVINY) - Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková obsadila v šprinte klasickou technikou v rámci Svetového pohára v kanadskom stredisku Canmore skvelé 6. miesto. Je to jej druhý najlepší výsledok v kariére, vyššie bola iba 1. decembra minulého roka vo fínskom Kuusame, kde skončila tretia. V kvalifikácii zabehla 13. najrýchlejší čas, vo štvrťfinále potom suverénne triumfovala, v semifinále síce skončila "až" tretia, ale časom, v ktorom by v opačnom semifinále zvíťazila, a tak postúpila do A-finále. V ňom po kolízii dobehla posledná - šiesta. Z víťazstva sa tešila Slovinka Petra Majdičová - 28-ročná zverenkyňa slovenského trénera Ivana Hudáča. Strieborná medailistka z minuloročných majstrovstiev sveta v japonskom Sappore dosiahla piate prvenstvo v pretekoch o krištáľový glóbus, trinástykrát sa postavila na stupne víťazov. O jej triumfe rozhodla až cieľová fotografia, pretože strieborná Astrid Jacobsenová preťala cieľovú pásku v takom istom čase. Bronz si z Canmore odvezie Poľka Justyna Kowalczyková. V rovnakej súťaži mužov suverénne triumfoval Börre Näss z Nórska. Dvadsaťpäťročný šprintérsky špecialista dosiahol svoje tretie prvenstvo v pretekoch SP v kariére, prvé v aktuálnej sezóne. Už v kvalifikácii zabehol najrýchlejší čas, premožiteľa nenašiel ani vo štvrťfinále, semifinále a finále. Nóri potvrdili svoju výnimočnosť v tejto divácky atraktívnej disciplíne - patrilo im prvých päť priečok. Druhý skončil Ola Vigen Hattestad, tretí bol v cieli Eldar Rönning. Slovenskí muži v šprinte neštartovali. Výsledky - šprint klasickou technikou: MUŽI: A-finále 1. Börre Näss (Nór.) 2:44,1 min, 2. Ola Vigen Hattestad (Nór.) +0,5 s, 3. Eldar Rönning (Nór.) +1,0, 4. Anders Glörsen (Nór.) +3,0, 5. Tor Arne Hetland (Nór.) +4,2, 6. Nikita Krjukov (Rus.) B-finále 1. (7. miesto celkovo) Emil Jönsson (Švéd.) 2:49,4 min, 2. (8.) Mats Larsson (Švéd.) +1,2 s, 3. (9.) Michail Devjaťarov (Rus.) +1,3, 4. (10.) Öystein Pettersen (Nór.) +6,7, 5. (11.) Björn Lind (Švéd.) +9,5, 6. (12.) Kalle Lassila (Fín.) +10,7 ŽENY: A-finále 1. Petra Majdičová (Slovin.) 3:09,7 min, 2. Astrid Jacobsenová (Nór.) +0,0, 3. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +1,8, 4. Virpi Kuitunenová (Fín.) +2,9, 5. Pirjo Muranenová (Fín.) +4,0, 6. Alena Procházková (SR) +12,5 B-finále 1. (7. miesto celkovo) Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) 3:15,4 min, 2. (8.) Natalia Matvejevová (Rus.) +3,3 s, 3. (9.) Seraina Mischolová (Švajč.) 7,4, 4. (10.) Julia Ivanovová (Rus.) +7,8, 5. (11.) Natalia Naryškinová (Rus.) +12,0, 6. (12.) Chandra Crawfordová (Kan.) +13,2 SITA