24hod.sk    PH Peking 2008

07. septembra 2008

Prvé zlato na XIII. paralympijských hrách zásluhou Vadovičovej

Prvú zlatú medailu na XIII. paralympijských hrách v Pekingu vybojovala slovenská reprezentantka v streľbe Veronika Vadovičová. V disciplíne vzduchová puška 40 suverénne triumfovala výkonom 494,8 s ...

PEKING 7. septembra (WEBNOVINY) - Prvú zlatú medailu na XIII. paralympijských hrách v Pekingu vybojovala slovenská reprezentantka v streľbe Veronika Vadovičová. V disciplíne vzduchová puška 40 suverénne triumfovala výkonom 494,8 s takmer 5-bodovým náskokom pred Nemkou Manuelou Schmermundovou, bronz si vybojovala Protoričanka Nilda Gomezová-Lopezová, ktorá zaostala už o 5,6 b. Veronika Vadovičová si tak vybojovala pri svojom treťom paralypijskom štarte prvý vzácny kov a hneď najjagavejší. Majsterka sveta v ľubovoľnej puške 3x20 z roku 2006 sa od úvodnej položky držala na popredných riečkach. Po prvej desiatke výstrelov bola v trojici najlepších, ktorá mala na svojom konte po 98 bodov. V druhej položke jej 12., 18. a 19. výstrel skončil "iba" v deviatke, ale ostala na tretej pozícii. Už v ďalšej položke, v ktorej nastrieľala 99 bodov, sa však dostala na čelo 20-členného štartového poľa a líderská pozícia jej patrila aj po štvrtej desiatke, keď do finále postupovala s náskokom dvoch bodov pred najstaršou strelkyňou na pekinskej paralympiáde 66-ročnou Libby Kosmalovou z Austrálie, tretia bola Nórka Monica Lillehagenová, ktorá zaostávala o 3 body. "Išlo to presne tak, ako som chcela," s úsmevom vravela odchádzajúc sústrediť sa na finále. Celkovým výkonom v kvalifikácii 392 bodov iba o jediný bod zaostala za olympijským rekordom, ktorý od roku 2000 drží Kórejčanka Kim Im-Jeon. Vo finále pridala ďalších 102,8 b, najviac zo všetkých ôsmich finalistiek. S výnimkou posledného výstrelu všetky mali hodnotu vyššiu ako 10, vo štvrtom finálovom dosiahla 10,8 b. "Je to neuveriteľný pocit šťastia. Konečne sa mi to podarilo. Nie je to však len moja zásluha, ale celého realizačného tímu, ktorý mi veľmi pomáhal. Všetko som podriadila tomuto úspechu, veľmi veľa som trénovala, prinieslo to ovocie. Vo finále som musela sama seba upokojovať, stále som si opakovala: Pokoj, pokoj! Neviem to slovami vyjadriť, ale som veľmi šťastná," povedala po súťaži nová paralympijská víťazka. Dvadsaťpäťročnú rodáčku z Trnavy bývajúcu v Šelpiciach a registrovanú v Športovom klube Vištuk pred paralympiádou zastrešilo Stredisko štátnej športovej reprezentácie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (SŠŠR MV SR) a stala sa tak prvou slovenskou zdravotne postihnutou profesionálnou športovkyňou. V Pekingu štartuje na svojej tretej paralympiáde. V Sydney 2000 skončila vo vzduchovej puške na 49. mieste, v Aténach pred štyrmi rokmi obsadila v tej istej disciplíne 8. priečku a pridala 6. miesto v ľubovoľnej malokalibrovke, tentoraz si vypočula slovenskú hymnu na najvyššom stupienku. "Bola to moja prvá disciplína v Pekingu, som rada, že to takto dopadlo. Prelomila som určitú bariéru, verím, že psychickú pohodu zužitkujem v ďalších pretekoch," dodala Veronika Vadovičová. V čínskej metropole ju ešte čaká v utorok 9. septembra disciplína športová puška 3x20, vo štvrtok 11. septembra spoločná súťaž s mužmi vo vzduchovej puške 60 a v piatok 12. septembra takisto spoločné preteky v ľubovoľnej malokalibrovke 60 poležiačky. Nadmieru spokojné bolo aj vedenie výpravy. "Je to fanastické. Nič lepšie sme si ani v najružovejších a najsladších snoch nemohli predstavovať. Začíname naozaj skvostne a dúfame, že tak budeme aj pokračovať. Teším sa z toho, lebo Veronika na to mala a potvrdila, že je svetová špička. Je to super," neskrýval radosť vedúci slovenskej výpravy v Pekingu Samuel Roško. "Chceli sme nejakú medailu, lebo slovenským postihnutým strelcom zatiaľ v zbierke chýbala. Že je to zlato? To bol len ďaleký sen, ale vyšlo to," pridal sa tréner slovenskej paralympijskej víťazky Jozef Široký st. S optimizmom teraz pozerá aj na ďalšie súťažné dni. "Veronika je pripravená tak, že v ďalších pretekoch sa bude už len vyžívať. Jej doterajšie štarty na majstrovstvách sveta a Európy sú toho dôkazom. Keď sa jej podarila prvá disciplína, vždy dokázala v nastúpenom trende pokračovať," zakončil Jozef Široký, ktorý bude takisto na PH štartovať vo vzduchovej puške 60, ľubovoľnej puške 3x40 a spolu so svojou zverenkou aj v spoločnej súťaži vo vzduchovej puške 60 a spoločnej súťaži v ľubovoľnej malokalibrovke 60 poležiačky. Výsledky - vzduchová puška 40: 1. Veronika Vadovičová (SR) 494,8 (392+102,8), 2. Manuela Schmermundová (Nem.) 490,2 (388+102,2), 3. Nilda Gomezová-Lopezová (Portor.) 489,2 (387+102,2), 4. Libby Kosmalová (Austr.) 489,1, 5. Monica Lillehagenová (Nór.) 488,3, 6. Lotta Helsingerová (Švéd.) 487,2, 7. Kim Im-Jeon (Kór. rep.) 486,3, 8. Michele Amielová (Fr.) 483,8 SITA