Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

10. decembra 2016

Psie výbehy dobrovoľne čistia aj ľudia z úspešných firiemFoto: TASR/Martin BaumannZdieľať
Foto: TASR/Martin Baumann


Bratislava 10. decembra (TASR) - Zatepľujú a upratujú búdy alebo čistia psie výbehy. Podarujú krmivo, deky, podstielky či chodievajú so psami na prechádzky. Sloboda zvierat má stovky dobrovoľníkov, ide o jednotlivcov aj skupiny. Sú medzi nimi deti, dôchodcovia aj dobre platení ľudia z úspešných firiem.

Mnohí sa tiež zapájajú do kampaní, organizujú finančné zbierky, infostánky i protesty za cirkusy bez zvierat či za šatníky bez kožuchov. "Bez spolupráce dobrovoľníkov by sme sa zaobišli ťažko," povedala pre TASR Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Občianske združenie má okrem svojho centra v Bratislave aj 27 regionálnych útulkov. V tom bratislavskom na Poliankach žije bežne asi 250 zvierat, zväčša psov. "Vziať von na prechádzku denne každé jedno zviera je nad naše možnosti. Zamestnanci sa starajú najmä o hygienu, kŕmenie a veterinárne ošetrenie. Sme vďační za každú pomoc," vysvetlila Čaňová.

Mnohí si medzi "útulkáčmi" nájdu svojho obľúbenca a pravidelne sa mu venujú. Niektorí za nimi chodia aj denne. Veľa detí tiež robí zbierky na školách, napríklad za peniaze z predaných koláčov či upletených náramkov nakúpia potreby pre zvieratá. "Pomáhajú z čistej lásky k zvieratám," vysvetlila ich motiváciu Čaňová. Dospelí zase podľa nej hľadajú pocit zmysluplnosti. Psie výbehy chodia čistiť aj zamestnanci úspešných firiem. "Majú z toho pocit radosti a uspokojenia," vysvetlila.

Vlani prešlo útulkami Slobody zvierat vyše 7000 psov a mačiek, väčšinu z nich si ľudia adoptovali. V bratislavskom útulku je aktuálne asi 240 zvierat, v regiónoch ide o ďalšie stovky. Dobrovoľník Slobody zvierat nemusí spĺňať žiadne špeciálne kritériá. Záujemca môže napísať na mail: dobrovolnici.sz@gmail.com.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
M. HREHOVÁ: Robiť niečo pre druhých a zadarmo dáva zmysel
<< predchádzajúci článok
Výrobca sušienok Oreo sa rozhodol obísť obchody