Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

25. októbra 2006

Putin vyzýva na obnovu medzinárodných rokovaní s KĽDRRuský prezident Vladimír Putin vyzval v stredu na obnovenie šesťstranných rokovaní o severokórejskom jadrovom programe. Nukleárny test Pchjongjangu z 9. októbra znova označil za "neprípustný" akt, ...Zdieľať

MOSKVA 25. októbra (WEBNOVINY) - Ruský prezident Vladimír Putin vyzval v stredu na obnovenie šesťstranných rokovaní o severokórejskom jadrovom programe. Nukleárny test Pchjongjangu z 9. októbra znova označil za "neprípustný" akt, zúčastnené strany však vyzval na zdržanlivosť a varoval pred neprimeraným tlakom na severokórejský režim, ktorý môže spôsobiť patovú situáciu.

"Jednou z príčin (súčasnej situácie) je, že nie všetci účastníci vyjednávacieho procesu boli schopní nájsť správny tón na vedenie rokovaní," povedal Putin v ruskej televízii. Na rokovaniach by nemal nikto zatlačiť jednu zo zúčastnených strán do pozície, kde už nebude mať inú možnosť, ako eskalovať situáciu, zdôraznil ruský prezident.

Severná Kórea prerušila účasť na medzinárodných rozhovoroch v novembri minulého roka na protest proti finančným sankciám, ktoré uvalil Washington na Pchjongjang za údajné falšovanie a pranie špinavých peňazí. Cieľom rozhovorov, ktoré odštartovali v roku 2003, je presvedčiť KĽDR, aby sa zriekla svojich jadrových ambícií. Obnovenie rokovaní za účasti oboch Kóreí, Číny, Spojených štátov, Japonska a Ruska je jedným z hlavných bodov rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN schválenej po októbrovom jadrovom teste KĽDR.

SITA,AP


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Olmert rokuje s Perecom o účasti krajnej pravice vo vláde
<< predchádzajúci článok
Starostlivosť o veteránov treba prispôsobovať novým situáciám