Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. júla 2007

Rakúsko nie je neochotné, pokiaľ ide o rozšírenie schengenuJednoducho nie je pravda, že by Rakúsko bolo neochotné, pokiaľ ide o schengenskú dohodu a pripojenie sa našich priateľov do tohto priestoru, reagovala rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassnik ...Zdieľať
BRATISLAVA 3. júla (WEBNOVINY) - Jednoducho nie je pravda, že by Rakúsko bolo neochotné, pokiaľ ide o schengenskú dohodu a pripojenie sa našich priateľov do tohto priestoru, reagovala rakúska ministerka zahraničných vecí Ursula Plassnik na otázku agentúry SITA, či Rakúsko zotrvá na svojom signalizovanom stanovisku, podľa ktorého treba prehodnotiť otvorenie schengenského priestoru pre štyri nové členské krajiny Európskej únie 1. januára 2008. Plassnik sa spolu s ministrami a štátnymi tajomníkmi ministerstiev Slovinska, Slovenska, Maďarska, Českej republiky, Poľska a Srbska zúčastnila na spoločnej tlačovej besede po rokovaní Regionálneho partnerstva, ktorému Slovensko po prvýkrát neformálne predsedá. Okrem plánovaného rozširovania schengenského priestoru hovorili aj o pomoci západnému Balkánu, predovšetkým Srbsku, a o Kosove.

Rakúsko podobne ako ďalšie krajiny považuje za veľmi dôležité, aby sa dodržali objektívne štandardy v súvislosti so schengenskou zmluvou, pripomenula Plassnik a dodala, že "momentálne sa nachádzame v štádiu, keď zachovávanie a plnenie týchto bezpečnostných štandardov sa skúma a bude skúmať komisiou na základe spoločných aktivít. Nie je závislé od politickej vôle, že by sa dali tieto podmienky zmeniť. Sme presvedčení o tom, že tieto krajiny budú schopné si splniť tieto štandardy, ide o to, aby sme zvýšili bezpečnosť pre nás všetkých."

Krajiny Regionálneho partnerstva zohrávajú dôležitú úlohu v komunikácii EÚ s krajinami západného Balkánu, najmä Srbska, a veľmi im pomáhajú, uviedol na tlačovej besede minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš. Regionálnemu partnerstvu ide o to, aby sa vzťahy EÚ so Srbskom dostali na kvalitatívne novú úroveň, pripomenul. Iniciovali asociačné a stabilizačné rokovania s touto balkánskou krajinou. Pre slovenského ministra je významné, že krajiny združené v Regionálnom partnerstve si na dnešnom stretnutí potvrdili, že na medzinárodných fórach prezentujú koordinované stanoviská v súvislosti s Kosovom a zostanú jednotní aj ďalej. Minister zahraničných vecí Srbska Vuk Jeremič zdôraznil, že krajiny Regionálneho partnerstva sú pravdepodobne najlepšími priateľmi, ktoré Srbsko v súčasnosti má. Potvrdil, že Srbsko vidí svoju budúcnosť v Európskej únii a v NATO. Belehrad si je vedomý, pokračoval Jeremič, že Srbsko bude musieť robiť kompromisy, bez nich neprispeje k udržateľnému mieru na západnom Balkáne a nesplní Kodanské kritériá nevyhnutné na vstup do EÚ.

sita


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Výbuch bomby na bagdadskom trhovisku zabil 18 ľudí
<< predchádzajúci článok
Poplatky pre externistov majú zelenú, poslanci prijali novelu