Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. júla 2007

V bojoch pred mešitou zahynulo v Pakistane 9 ľudí,140 ranenýchUtorkové boje medzi študentmi a políciou pred mešitou v pakistanskej metropole si vyžiadali deviatich mŕtvych a najmenej 140 ranených, informovali pakistanské úrady. Medzi mŕtvymi sú štyria študenti, ...Zdieľať

ISLAMABAD 3. júla (WEBNOVINY) - Utorkové boje medzi študentmi a políciou pred mešitou v pakistanskej metropole si vyžiadali deviatich mŕtvych a najmenej 140 ranených, informovali pakistanské úrady. Medzi mŕtvymi sú štyria študenti, jeden vojak, jeden novinár a traja náhodní okoloidúci. Násilnosti prepukli po tom, čo niekoľko maskovaných študentov vrátane žien oblečených v burkách z protalibanskej mešity Lal Masdžíd (Červená mešita) spustilo streľbu na políciu a polovojenské sily. Pred mešitou sa strieľalo viac ako štyri hodiny a študentom sa podarilo podpáliť dve vládne budovy v okolí. Študenti boli vyzbrojení samopalmi, niektorí mali na sebe plynové masky. Tisíce študentov, ktorí sa pred mešitou zišli, skandovali "Džihád, džihád" (svätá vojna) a hlas z reproduktoru vyzýval na samovražedné útoky.

Pakistanský prezident Parvíz Mušarráf, kľúčový spojenec Spojených štátov vo vojne proti terorizmu, čelí doma i v zahraničí rastúcej kritike pre neschopnosť zakročiť proti radikálnej kampani Lal Masdžíd, ktorá sa snaží presadzovať islamské právo šaría. Mušarráf minulý týždeň vyhlásil, že v Červenej mešite sa ukrývajú samovražední útočníci z militantnej skupiny prepojenej na al-Kájdu.

Jeden z dvoch bratov, ktorí mešitu vedú, Abdul Rašíd Ghází, uviedol, že študenti reagovali na streľbu, ktorú proti nim spustili bezpečnostné sily. Podľa neho pakistanská vláda porušila dohodu, že mešitu nebude obliehať.

Mešitu monitorujú bezpečnostné zložky, odkedy jej študenti v januári prevzali kontrolu nad susednou štátnou detskou knižnicou. Napätie stúplo minulý mesiac, keď na krátky čas zadržali sedem čínskych občanov z kliniky akupunktúry. Podľa predstaviteľov mešity bola vraj klinika verejným domom.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Poplatky pre externistov majú zelenú, poslanci prijali novelu
<< predchádzajúci článok
Moskva a Washington začali rokovať o redukcii jadrových zbraní