Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júla 2013

Rasové prenasledovanie sa začína slovnými útokmiÚtoky a výroky rasistického charakteru na adresu rómskych spoluobčanov znepokojujú židovské kultúrno-spoločenské združenie B´nai B´rith Tolerancia. Uvádza sa tak v stanovisku, ktoré agentúre SITA ...Zdieľať
romovia protestovali v kosiciach BRATISLAVA 8. júla (WEBNOVINY) - Útoky a výroky rasistického charakteru na adresu rómskych spoluobčanov znepokojujú židovské kultúrno-spoločenské združenie B´nai B´rith Tolerancia. Uvádza sa tak v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla prezidentka združenia Eva Salnerová.


Združenie je znepokojené, pretože rasové prenasledovanie sa podľa jeho predstaviteľov začína práve slovnými útokmi.Násilné útoky a výroky sa podľa predstaviteľov združenia množia. "Zásah polície v Moldave nad Bodvou alebo vyjadrenia niektorých politikov, vrátane tých, ktorí pôsobia vo vysokých štátnych funkciách, prehlbujú negatívne stereotypy o Rómoch ako o neprispôsobivých, neschopných práce," píše sa v stanovisku.

Salnerová dodáva, že namiesto toho, aby verejní činitelia predkladali konkrétne návrhy, ako im pomôcť prekonať následky sociálneho vylúčenia a rasovej diskriminácie zo strany väčšiny, predháňajú sa v tom, kto použije radikálnejší slovník.

Židovská komunita sa v polovici 20. storočia stala obeťou perzekúcií práve z rasových dôvodov, píše Salnerová. "Vieme, že rasové prenasledovanie sa začína slovnými útokmi," dodáva. Združenie preto protestuje proti zneužívaniu rasistického slovníka vo verejných prejavoch a žiada politikov a štátnych predstaviteľov, aby prestali hrať takzvanou "rómskou kartou" v sociálnej politike. "Vyjadrujeme solidaritu s našimi rómskymi spoluobčanmi," uzatvára združenie.

Zásah polície v Moldave nad Bodvou, ktorý sa stal 19. júna v miestnej osade Budulov, označil policajný prezident Tibor Gašpar na minulotýždňovom zasadnutí parlamentného výboru pre ľudské práva za pátraciu akciu. Na zásah upozornilo združenie ETP Slovensko - Centrum pre trvalo udržateľný rozvoj s tým, že po akcii v osade ostali desiatky zranených ľudí, vrátane detí.

Gašpar spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom označili tieto informácie za prehnané, polopravdivé až nepravdivé. Podľa Gašparových slov nemá polícia žiadne lekárske správy, ktoré by potvrdili zranenia zapríčinené policajtmi. V osade ich zasahovalo 63. Predviedli 15 osôb. V správe, ktorú Gašpar predniesol na výbore, sa píše, že polícia po zákroku získala v osade rešpekt a zlepšila sa tu aj bezpečnostná situácia.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prvá električka do Petržalky vyrazí o dva roky
<< predchádzajúci článok
Poisťovne v Európe majú pre povodne miliardové straty

Rasové prenasledovanie sa začína slovnými útokmi - diskusné fórum čitateľov

z toho8.7. 12:05:25