Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

11. októbra 2006

Reumatické ochorenia trápia každú tretiu ženu po päťdesiatkeHlavnou témou tohtoročného Akčného týždňa boja proti reumatizmu, ktorý sa začne Svetovým dňom reumatizmu 12. októbra, sú reumatické choroby a cvičenia.Zdieľať
Práve pravidelné cvičenia totiž popri medikamentóznej liečbe zohrávajú hlavnú úlohu v zmiernení následkov zákerných zápalov spojivového tkaniva, ktoré ochorenia vyvolávajú. V rámci akčného týždňa si odborná verejnosť, ale aj pacienti a ich blízki, pripomenú aj 16. október, ktorý je Svetovým dňom chrbtice, o deň neskôr Svetový deň úrazov pohybového aparátu a 20. októbra Svetový deň osteoporózy.

Nejakou formou reumatizmu totiž trpí každý tretí človek a reumatické choroby sú najčastejšou príčinu chronickej dlhotrvajúcej bolesti. Okrem toho sú najčastejšou príčinou čiastočnej invalidity a štvrtou najčastejšou príčinou plnej invalidity. Bolesti chrbtice sú navyše druhou najčastejšou príčinou práceneschopnosti. V posledných desiatich rokoch sa počet zlomenín spôsobených osteoporózou zdvojnásobil.

V súvislosti s tým pripravila Liga proti reumatizmu na Slovensku (LPR) viaceré prednášky, cvičenia, výstavu kresieb a výrobkov detí postihnutých reumou. Týždeň vyvrcholí benefičným koncertom, ktorý sa bude konať 20. októbra v Piešťanoch. Aj tieto aktivity majú upozorniť na fakt, že rôzne reumatické ochorenia trápia až 103 miliónov Európanov a každú tretiu ženu staršiu ako 50 rokov.

Na Slovensku v súčasnosti pôsobí desať pediatrických reumatológov, dospelých reumatikov lieči 70 odborníkov v Bratislave, Nitre, Piešťanoch, Banskej Bystrici, Žiline a v Košiciach. Ich počet súvisí s nižším výskytom reumatických ochorení u detí ako aj znižujúcou sa pôrodnosťou a starnutím obyvateľstva. Pobočky LPR pôsobia v 16 okresných mestách, okrem toho fungujú tri záujmové kluby s celoslovenskou pôsobnosťou. Je to Sekcia mladých reumatikov určená pacientom vo veku od 18 do 35 rokov, Detský klub Kĺbik pre pacientov do 18 rokov a Klub Motýlik pre pacientov s difúznymi ochoreniami spojiva. Informácie o reumatických ochoreniach a ich liečbe poskytuje aj internetová stránka www.reuma.sk.

Na tlačovej besede o tom informovali predseda LPR Jozef Rovenský, reumatologičky Mária Orlovská a Elena Košková.

(SITA)


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
OPEC dosiahol dohodu o znížení objemu ťažby ropy
<< predchádzajúci článok
FICO: Urobili sme za tri mesiace viac ako Dzurinda za osem rokov

Reumatické ochorenia trápia každú tretiu ženu po päťdesiatke - diskusné fórum čitateľov

Zlomenina7.6. 17:00:24