Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. mája 2011

RIVER GALERY prináša na bratislavské nábrežie umenieVernisážou výstavy kontroverzného umelca Paola Schmidlina včera slávnostne otvorili novú Bratislavskú galériu RIVER GALERY. Je súčasťou komplexu RIVER PARK na bratislavskom nábreží ...Zdieľať
paolo schmidlin Paolo SchmidlinBRATISLAVA 6. mája (WBN/PR) - Vernisážou výstavy kontroverzného umelca Paola Schmidlina včera slávnostne otvorili novú Bratislavskú galériu RIVER GALERY. Je súčasťou komplexu RIVER PARK na bratislavskom nábreží Dunaja. Galéria prichádza s netradičným konceptom. „Je jedinečná tým, že návštevníci nebudú nikdy obmedzení otváracími hodinami. Vystavené exponáty je možné obdivovať podobne ako nové kolekcie vo výkladoch butikov,“ priblížil jednu z ideí galerista a zároveň majiteľ RIVER GALLERY Pavol Susa.


Vstupné do galérie sa neplatí - bude dobrovoľné a všetky vyzbierané financie pôjdu na podporu slovenského umenia. Súčasných slovenských umelcov chce vedenie galérie výrazne podporovať aj inou formou. Popri zvučných menách svetového umenia budú v priestoroch vystavené aj práce Slovákov.

Ako prvý predstaví v RIVER GALLERY svoje umenie kontorverzný taliansky sochár Paolo Schmidlin. Jeden z najvýznamnejších súčasných dekadentných umelcov. V jeho štýle sa spája americký superrealizmus s prvkami popartu a jeho práce prinajmenšom šokujú. Neváha búrať sterotypy, či dokonca urážať.

Vízia galérie je vybudovať na Slovensku prestížny „Art point,“ ktorý chce zaujať okrem konceptu aj výberom autorov. „Latku máme nastavenú veľmi vysoko. Našim cieľom je na Slovensko ťahať umelcov, ktorí u nás ešte nevystavovali. Veľkou ambíciou je mať nepretržite vystavené svetové mená,“ tvrdí Pavol Susa.
Umiestnenie RIVER GALLERY do priestorov bratislavského RIVER PARKU v susedstve hotela Kempinski River Park nie je náhodný. Ako vysvetlil P. Susa „otvorenie umeleckého stánku zvyšuje vybavenosť tejto časti mesta a je prirodzeným pokračovaním ideí prinášania umenia do verejného priestoru“. Výstavnými priestormi galérie sa postupne stane celý komplex RIVER PARK, vrátane hotela. Umiestnenie galerijných priestorov na nábreží Dunaja má aj symbolický charakter. Tento „Art Point“ leží na priesečníku dvoch naj Európy – Dunaja a najdlhšieho pohoria Európy – Karpát.
Umelecké diela a artefakty budú postupne umiestňované v exteriéroch, ale aj interiéroch komplexu. V komplexe RIVER PARK a aj v novej RIVER GALLERY je kladený veľký dôraz na podporu domáceho umenia a preto tu majú už dnes svoje diela Michal Černušák, Eva Činčalová, Kristína Mesárošová, Jakub Reken, Ivona Žilková, či Júlia Haluzová. V exteriéri je možné obdivovať diela Daniela Bidelnicu, Jána Gejdoša, Michala Gabriela, alebo Marcella LO GIUDICE.
Známa je aj socha „Mýtická loď“ od českého sochára Jaroslava Rónu.
Jedným zo sponzorov výstavy je aj spoločnosť Best Hotel Properties (BHP), do ktorej portfólia patrí aj Kempinski Hotel River Park. „Sme radi, že takto môžeme svojim hosťom ponúknuť ďalšiu možnosť trávenia voľného času na skok od hotela,“ uviedol Branislav Babík, predseda predstavenstva BHP.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Video: Kačičky milujú jojo
<< predchádzajúci článok
VC Turecka - Vettel v bariére, najrýchlejší Alonso