Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. januára 2012

Ročné zúčtovanie za vás v tomto roku urobia poisťovneRočné zúčtovanie zdravotného poistného budú v tomto roku robiť za zamestnancov, podnikateľov ale aj iných občanov zdravotné poisťovne. Stane sa tak na základe novely zákona o ...Zdieľať
zdravotne zuctovanie BRATISLAVA 6. januára (WEBNOVINY) - Ročné zúčtovanie zdravotného poistného budú v tomto roku robiť za zamestnancov, podnikateľov ale aj iných občanov zdravotné poisťovne.


Stane sa tak na základe novely zákona o zdravotných poisťovniach, ktorú začiatkom apríla minulého roka schválili poslanci. Novela platí od mája 2011, povinnosť vykonať ročné zúčtovanie však poisťovne po prvýkrát dostali až v roku 2012 za rok 2011.

Doteraz robili zúčtovanie za zamestnancov zamestnávatelia, alebo si ho robili samotní zamestnanci. Samostatne zárobkovo činné osoby si túto povinnosť plnili samy.

Takýto systém však kompetentní považovali za zaťažujúci a administratívne náročný, pričom prax podľa nich ukázala, že sa dá povinnosť vykonať ročné zúčtovania preniesť na poisťovne. Novinka má zjednodušiť povinnosti zamestnávateľov, podnikateľov, ale aj ostatných občanov, ktorí boli povinní robiť zúčtovanie.


Spôsob výpočtu poistného sa nemení

Samotný spôsob výpočtu poistného sa oproti pôvodne platnému stavu nezmení. Poisťovne vykonajú ročné zúčtovanie do piatich mesiacov od lehoty na podanie daňového priznania. V budúcnosti sa predpokladá skrátenie lehoty.

Ak má poistenec predĺženú lehotu na podanie daňového priznania, ročné zúčtovanie sa vykoná najneskôr do konca roka, v ktorom je povinnosť podať daňové priznanie. V tej istej lehote oznámi poisťovňa výšku preplatku alebo nedoplatku.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovensko v piatok opäť zasiahne silný vietor
<< predchádzajúci článok
V Turecku zatkli bývalého šéfa armády, pripravoval prevrat

Ročné zúčtovanie za vás v tomto roku urobia poisťovne - diskusné fórum čitateľov