Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. januára 2019

Rodičia predškolákov za obedy doplácajú, mesto Žilina to chce zmeniťIlustračné foto./span>Zdieľať
Ilustračné foto./span> Foto: TASR - Marko Erd
Žilina 14. januára (TASR) - Dotáciu 1,20 eura na školské obedy dostávajú od začiatku januára aj deti v posledných ročníkoch materských škôl v Žiline. Podľa hovorkyne mesta Žilina Barbory Zigovej je však stravná jednotka v žilinských materských školách vyššia, preto musia rodičia za každý odobratý obed doplácať.


"Keďže stravná jednotka v materských školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Žilina je podľa platného všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o výške príspevkov na čiastočnú úhradu nákladov v školách a školských zariadeniach 1,29 eura, rodičia predškolákov hradia od 1. januára len doplatok vo výške 0,09 eura za každý odobratý obed," informovala vedúca odboru školstva a mládeže Mestského úradu v Žiline Viera Popluhárová.

Doplatok je podľa nej mesto povinné žiadať, pretože v opačnom prípade by porušilo platné VZN, v ktorom sú stanovené stravovacie pásma pre všetky kategórie detí a žiakov. "Pre deti materských škôl máme stanovenú stravnú jednotku 1,29 eura, ktorú uhrádza zákonný zástupca. Keďže štát dáva 1,20 eura, zákonný zástupca musí doplatiť 0,09 eura," vysvetlila Popluhárová s tým, že ak by si vzal doplatenie týchto rozdielov na plecia zriaďovateľ - mesto Žilina, mestskú pokladnicu by to vyšlo na jeden školský rok 14.724 eur.

"Musíme sa držať platných nariadení, a navyše nechceme znížiť kvalitu stravovania, preto tento doplatok naše školy vyberajú. Budeme však rokovať o ďalších možnostiach, ako zabezpečiť, aby tento zvyšok rodičia uhrádzať nemuseli a aby avizované obedy zadarmo platili aj pre žilinských predškolákov," zdôraznil primátor mesta Peter Fiabáne.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V rebríčku udržateľných univerzít obsadila SPU v Nitre prvé miesto
<< predchádzajúci článok
Pri severnom pobreží Japonska zachránili dvoch údajných rybárov z KĽDR

Rodičia predškolákov za obedy doplácajú, mesto Žilina to chce zmeniť - diskusné fórum čitateľov