Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. júla 2007

Rozšírenie schengenu je portugalskou prioritouRozšírenie schengenského priestoru je prioritou portugalského predsedníctva v Európskej únii. Vyhlásil to dnes na tlačovej besede po skončení rokovania európskych ministrov vnútra v Bratislave ...Zdieľať

BRATISLAVA 20. júla (WEBNOVINY) - Rozšírenie schengenského priestoru je prioritou portugalského predsedníctva v Európskej únii. Vyhlásil to dnes na tlačovej besede po skončení rokovania európskych ministrov vnútra v Bratislave námestník portugalského ministra vnútra Jose Magalháes. Dodal, že hoci všetky budúce členské krajiny schengenu ešte nespĺňajú všetky podmienky pre vstup, mali by to aj vďaka aktívnemu a optimistickému prístupu starých členov stihnúť. "Som optimistický, ak sa to podarí, bude to významný míľnik pre celú Európu." Ministri rokovali aj o implementácii informačného systému SISone4ALL, ktorý musia všetci členovia schengenu mať funkčný do konca augusta. Aj vďaka tejto databáze sa budú môcť podľa Magalháesa slušní ľudia voľne pohybovať a kriminálnici budú pod kontrolou.

O vstupe Slovenska do schengenu sa dnes pozitívne vyjadril aj český minister vnútra Ivan Langer. Povedal, že od jeho posledného vyjadrenia, podľa ktorého ak Slovensko kritériá nesplní, ČR sprísni hraničné kontroly, sa niečo nezmenilo, niečo zmenilo a niečo sa zmení. "Nezmenila sa moja viera, že SR kritériá splní, zmenilo sa, že Slovensko už kritériá plní a zmení sa, že keď budúci rok pôjdem na Slovensko, už ma na hranici nebude nikto kontrolovať," vyhlásil.

Slovensko sa podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka v súčasnosti sústredí na kontrolu pripravenosti letísk. Letiská v Poprade a v Košiciach už sú pripravené, bratislavské bude do septembrovej návštevy hodnotiteľov z EÚ tiež, dodal. Kaliňák tiež vyhlásil, že rezort vnútra chce presviedčať o našej pripravenosti aj občanov starých členských krajín schengenu tak, že bude pozývať ich novinárov na slovensko-ukrajinskú hranicu. Našich občanov bude informovať kampaň, na ktorú rezort vyhlásil verejnú súťaž.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
O budúcnosti rozhodne kontaktná skupina, nie BR OSN
<< predchádzajúci článok
Rusko je pripravené normalizovať vzťahy s Britániou

Rozšírenie schengenu je portugalskou prioritou - diskusné fórum čitateľov