Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. apríla 2012

RTVS hľadá nové sídlo, budova v Mlynskej má problémyRozhlas a televízia Slovenska (RTVS) vyhlasuje výzvu na predloženie ponuky v obchodnej verejnej súťaži na sídlo spojeného verejnoprávneho rozhlasu a televízie. Ako ďalej agentúru SITA ...Zdieľať
stv BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) - Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) vyhlasuje výzvu na predloženie ponuky v obchodnej verejnej súťaži na sídlo spojeného verejnoprávneho rozhlasu a televízie.


Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca RTVS Richard Šümeghy, "predmetom súťaže je výber najvhodnejšieho návrhu na uzavretie nájomnej zmluvy na nájom budovy - mediálneho komplexu". Výzva sa týka vypracovania návrhu prenájmu budovy alebo mediálneho komplexu, ktorý umožní intenzívnejší kontakt a spoluprácu medzi organizačnými zložkami RTVS. "Slovenská televízia a Slovenský rozhlas tak budú mať výrazne kvalitnejšie reprezentačné a prevádzkové podmienky v porovnaní s jestvujúcimi objektmi," konštatuje sa ďalej v tlačovej správe RTVS.

Ako sa uvádza v tlačovej správe, RTVS z vlastnej činnosti nemôže získať na vybudovanie vlastného spoločného sídla dosť zdrojov. "Najvýhodnejším riešením z hľadiska financovania je preto nájom budovy alebo mediálneho komplexu, ktorý zodpovedá optimalizovaným potrebám organizácie. Nájom v kombinácii s predajom prebytočného majetku zabezpečí minimalizáciu nárokov na štátny rozpočet".

Cieľom obchodnej verejnej súťaže je uzatvorenie zmluvy o budúcej nájomnej zmluve medzi organizáciou a víťazným uchádzačom. Do súťaže zaradia všetky ponuky, ktoré splnia podmienky súťaže. "Kritériami hodnotenia budú okrem iného kvalita urbanistického, architektonického a technologického riešenia, energetická náročnosť navrhovaného objektu, jeho vplyv na životné prostredie a výška nájomného na predmet nájmu," informoval ďalej hovorca RTVS. Kompletné znenie výzvy je dostupné na webstránke RTVS. Objaví sa aj vo vysielaní RTVS a výzvu zverejnia aj v tlači.

V súčasnosti má RTVS v Bratislave dve sídla - rozhlas využíva tzv. obrátenú pyramídu na Mýtnej ulici a k nej patriace priľahlé objekty a v komplexe budov v Mlynskej doline je televízna časť.


Budova v Mlynskej má problémy

"V Mlynskej doline v súčasnosti ohrozuje prevádzku spomínaných zložiek predovšetkým legislatíva a technické prekážky rôzneho druhu". Výšková budova v Mlynskej doline bude musieť byť v najbližšom čase vysťahovaná. Okresné riaditeľstvo hasičského a záchranného zboru v Bratislave totiž opätovne upozornilo na nefunkčnosť elektrických požiarnych signalizačných zariadení.

Požiarna signalizácia v televíznej výškovej budove je zo 60. rokov 20. storočia a výrobca k nej prestal dodávať náhradné diely. Vybudovanie úplne novej signalizácie by podľa RTVS bolo absolútne neefektívne. Problémom je tiež používanie zakázaných freónov v chladiacich systémoch výškovej budovy. "Prevádzkovanie tejto budovy v súčasnosti predstavuje neefektívne a vysoké náklady vzhľadom na zastarané a často nefunkčné sociálne, ako aj technické zariadenia (vykurovanie, chladenie, vodovodné a elektrické rozvody, sociálne zariadenia) a ďalšie nevyhovujúce podmienky," uviedol ďalej Richard Šümeghy.

RTVS preto musí v najbližšom období investovať do rekonštrukcie budovy jedálne a do ďalších priľahlých budov a presťahovať do nich tých, čo sídlia vo výškovej budove. "Ide o významnú investičnú akciu, ktorá musí byť vzhľadom na uvedené rizikové faktory realizovaná v dohľadnej dobe."


Spoločná budova je nevyhnutná

Spoločné sídlo RTVS je podľa vyjadrenia spojeného verejnoprávneho média nevyhnutné "vzhľadom na potrebu RTVS zabezpečiť efektívne využitie administratívnych, výrobných a parkovacích plôch, čím sa znížia prevádzkové náklady".

Na potrebu vybudovania mediálneho komplexu - ako spoločného sídla verejnoprávnych médií upozorňujú dlhodobo aj šéfovia rezortu kultúry. Presadzoval ho už v prvej vláde Roberta Fica dnes vymenovaný minister kultúry Marek Maďarič a k postupnému priestorovému zlúčeniu televíznej a rozhlasovej časti RTVS smerovali aj kroky bývalého ministra Daniela Krajcera a je to i súčasťou projektu riadenia generálnej riaditeľky RTVS Miloslavy Zemkovej.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Niektoré grécke banky sa nedostanú k úverom centrálnej banky
<< predchádzajúci článok
Laureáti Nobelových cien vyzývajú na dialóg s dalajlámom