Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

27. januára 2024

Ruská ofenzíva na Ukrajine podľa estónskej rozviedky postupne slabne, možno však chystajú prielom pri AvdijivkeRuská ofenzíva na Ukrajine postupne slabne. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na predstaviteľa estónskej rozviedky. Podľa nej síce možno pozorovať známky postupného znižovania ...Zdieľať
russia_ukraine_war_83124 676x451 27.1.2024 (SITA.sk) - Ruská ofenzíva na Ukrajine postupne slabne. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na predstaviteľa estónskej rozviedky.


Podľa nej síce možno pozorovať známky postupného znižovania intenzity ruských útočných akcií, no ruská armáda sa s najväčšou pravdepodobnosťou pripravuje na ďalší útok v oblasti Avdijivky v Doneckej oblasti.

Žiadne výrazné zmeny na bojisku


Predstaviteľ estónskej rozviedky Ants Kiviselg na štvrtkovom brífingu povedal, že situácia na bojisku na Ukrajine za ostatný týždeň vo všeobecnosti neprešla žiadnymi výraznými zmenami.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine


„Celková intenzita nepriateľských akcií sa oproti predchádzajúcim týždňom až na jednu výnimku znížila. V oblasti Avdijivky má intenzita ruského ostreľovania tendenciu narastať,“ povedal.

Podľa predstaviteľa estónskej rozviedky pokles bojovej aktivity najviac súvisí so zmenou počasia - nárastom zrážok a plusovými teplotami, pre ktoré je pôda mäkšia a stáva sa ťažko prejazdnou pre vozidlá.

Prielom nie je pravdepodobný


Kiviselg tvrdí, že Rusi pokračujú v aktívnych bojoch v oblasti Avdijivky, kde si robia zásoby techniky, pravdepodobne v rámci prípravy na ďalší pokus o prielom.

„Je dosť pravdepodobné, že súčasná intenzita útočnej činnosti v smere na Avdijivku a jej prípadné preorientovanie je zamerané aj na zlomenie bojového ducha Ukrajincov,“ domnieva sa šéf spravodajstva estónskych obranných síl.

Zároveň dodal, že ukrajinské sily v južnej časti frontu dokázali udržať nimi okupované územia, najmä na východnom brehu rieky Dnipro. Vo všeobecnosti podľa Kiviselga je operačný prielom zo strany Rusov v najbližších týždňoch nepravdepodobný.


Zdroj: SITA.sk - Ruská ofenzíva na Ukrajine podľa estónskej rozviedky postupne slabne, možno však chystajú prielom pri Avdijivke © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Washington schválil predaj stíhačiek F-16 Turecku a F-35 Grécku po tom, čo Ankara odobrila vstup Švédska do NATO
<< predchádzajúci článok
Valášek: Je smutné, že ani po toľkých rokoch neprišlo poučenie a dodnes trpia vo vojne nevinní