Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. júna 2023

Samosprávam sa začalo obdobie sucha, smerujú k rekordnému miliardovému deficitu a nesedia ani základné počtyObce, mestá a kraje v minulom roku utrpeli takmer polmiliardovú stratu. Tento rok bude predbežne podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť strata dvojnásobná. Informovali o tom ...Zdieľať
statny rozpocet samospravy peniaze 676x451 20.6.2023 (SITA.sk) - Obce, mestá a kraje v minulom roku utrpeli takmer polmiliardovú stratu. Tento rok bude predbežne podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť strata dvojnásobná. Informovali o tom analytici z Dáta bez pátosu.


Na rok 2024 je v schválenom rozpočte deficit len 300 miliónov eur. Vyzerá to tak, že v materiáloch ministerstva financií nesedia ani základné počty,“ uviedli analytici.

Obrovské deficity vo financovaní


Podľa Dáta bez pátosu nastal čas naliať si čistého vína. „Potrebujeme reformu financovania samospráv a dať im istotu v oblasti príjmov. Dnes nemajú nič, len víziu obrovských deficitov,“ dodali analytici. S tvrdeniami analytikov súhlasia aj samotné samosprávy.

Závažnosť situácie s financovaním samospráv a perspektívou ich rozvoja v rámci celého územia Slovenskej republiky podčiarkujú aj najnovšie dáta zverejnené nezávislým portálom Dáta bez pátosu. Jednoznačne upozorňujú na prehlbujúce sa zhoršovanie finančného zabezpečenia realizácie verejných služieb poskytovaných mestami a obcami pre svojich občanov,“ povedal pre agentúru SITA predseda Združenia miest a obcí Slovenska a primátor mesta Partizánske Jozef Božik.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Neadekvátne očakávania vlády


Portál Dáta bez pátosu ďalej uviedol, že vláda pripravila rozpočet na roky 2023 až 2025 ku koncu minulého roka s neadekvátnymi očakávaniami. Očakávanie hospodárenia za rok 2022 nastavila v rozpočte na deficit v sume 130 miliónov eur. O pár dní bola takmer trojnásobne vysoká skutočná strata 420 miliónov eur.

Rozpočet na rok 2023 bol schválený s deficitom vo výške 323 miliónov eur. Už o pár mesiacov však Rada pre rozpočtovú zodpovednosť opravila odhad deficitu a navýšil ho o viac ako pol miliardy eur. Výsledkom je odhad deficitu vo výške 865 miliónov eur.


Zdroj: SITA.sk - Samosprávam sa začalo obdobie sucha, smerujú k rekordnému miliardovému deficitu a nesedia ani základné počty © SITA Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Generálny pardon využili státisíce dlžníkov Sociálnej poisťovne, zaplatené poistné je však len v miliónoch eur
<< predchádzajúci článok
Kiššová sa vracia do politiky, bude tridsiatkou na kandidátke SaS (video)