Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. apríla 2012

Šéf školstva poprel, že chce odobrať školám titul univerzitaMinister školstva Dušan Čaplovič odmieta, že by o titul univerzita mohlo prísť až 14 vysokých škôl. Denník Pravda dnes napísal, že by zo súčasnej dvadsiatky univerzít malo zostať ...Zdieľať
univerzita BRATISLAVA 18. apríla (WEBNOVINY) - Minister školstva Dušan Čaplovič odmieta, že by o titul univerzita mohlo prísť až 14 vysokých škôl.


Denník Pravda dnes napísal, že by zo súčasnej dvadsiatky univerzít malo zostať len šesť či maximálne sedem a ostatné by mali patriť k vysokým školám bez zaradenia, či k odborným vysokým školám.

Pre školy by to bolo rozhodujúce, keďže podľa komplexnej akreditácie z dielne exministra Jána Mikolaja by od zaradenia do jednej z troch skupín záviselo množstvo pridelených peňazí i možnosť udeľovať akademické tituly.

Podľa Pravdy plánuje Čaplovič tieto kritériá ešte sprísniť.

Cez hovorcu Michala Kaliňáka dnes minister odkázal, že kvalita musí mať prednosť pred kvantitou. Čaplovič pripomína, že všetky školy prešli procesom komplexnej akreditácie.

"V rámci nej bolo v prvom kole úspešných sedem z 20 verejných a štátnych vysokých škôl, voči ktorým neboli žiadne výhrady, pričom ostatné mali rok na to, aby odstránili nedostatky. Štyri z nich nedodali správu o odstránení nedostatkov. Preto voči nim Akreditačná komisia zaujala stanovisko, v ktorom hodnotí ich kvalitu podľa doteraz platných kritérií," uviedol Kaliňák.

Už o pár mesiacov sa začnú školy pripravovať na obnovenie akreditácie, niektoré z nich budú musieť odovzdať akreditačné materiály už budúci rok. Ako uvádza Pravda, so zmenou kritérií sa preto bude musieť Čaplovič poponáhľať.

"V tejto súvislosti minister zdôrazňuje, že pred politickým názorom uprednostní odborné závery, ktoré vzídu tak z Akreditačnej komisie, ako aj z diskusie so Slovenskou rektorkou konferenciou a Radou vysokých škôl," poznamenal Kaliňák.

Ako dodal, počet verejných vysokých škôl ani univerzít nie je pevne stanovený, keďže ambíciou ministerstva školstva je snaha o neustály rast kvality, čo minister považuje za rozhodujúce kritériu.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Španielsky kráľ oľutoval, že počas recesie lovil slony
<< predchádzajúci článok
Republikán Romney dobehol v prieskumoch Baracka Obamu

Šéf školstva poprel, že chce odobrať školám titul univerzita - diskusné fórum čitateľov