27. januára 2013

Skvelá Veronika Velez-Zuzulová skončila v Maribore štvrtá

Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová obsadila 4. miesto v nedeľňajšom slalome Svetového pohára 2012/2013 v alpských disciplínach v slovinskom Maribore. Dvadsaťosemročná ...

veronika velez zuzulova MARIBOR 27. januára (WEBNOVINY) - Slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová obsadila 4. miesto v nedeľňajšom slalome Svetového pohára 2012/2013 v alpských disciplínach v slovinskom Maribore.

Dvadsaťosemročná Bratislavčanka dosiahla výsledný čas 1:34,82 min a za treťou v poradí Rakúšankou Kathrin Zettelovou zaostala o jedinú stotinu; udržala si 4. priečku z 1. kola.

V pretekoch suverénne triumfovala domáca hviezda Tina Mazeová (1:33,68), ktorá zužitkovala svoj prepychový náskok a o 0,86 s zvíťazila pred Švédkou Fridou Hansdotterovou.

"Človeka to trochu nahnevá, že je to len jediná stotinka. Na druhej strane som rada, že moja reakcia po dvoch predchádzajúcich vypadnutiach nebola taká, aby som jazdila na istotu o nejaké desiate miesto. Pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta je dobré absolvovať dve kolá," uviedla Velez-Zuzulová a doplnila: "Druhé kolo nebolo jednoduché, bola to trochu 'vojna', najmä v strednej časti trate. Snažila som sa aj tak ísť hlava-nehlava." V pretekoch suverénne triumfovala domáca hviezda Tina Mazeová (1:33,68), ktorá zužitkovala svoj prepychový náskok a o 0,86 s zvíťazila pred Švédkou Fridou Hansdotterovou.

Pre Velez-Zuzulovú ide o 26. umiestnenie v najlepšej päťke pretekov Svetového pohára v slalome. Jej krajanka Petra Vlhová síce v Maribore dokončila 1. kolo, ale pre priveľký odstup za Mazeovou sa neprebojovala do postupujúcej tridsiatky pretekárok a klasifikovali ju na 46. mieste.

Petre Vlhovej sa nedarilo

Slovenská reprezentantka v alpskom lyžovaní Petra Vlhová v súčasnosti nepredvádza výkony, s ktorými by bola spokojná. Koncom decembra síce pri premiére v seriáli Svetového pohára v rakúskom Semmeringu obsadila vynikajúce 11. miesto, no rovnako v SP v Záhrebe aj Flachau nedokončila prvé kolo a v nedeľu v slovinskom Maribore nedosiahla taký čas, aby sa prebojovala medzi tridsiatku pretekárok v 2. kole.

"Ono to tak býva, že keď sa mi ide dobre, dopadne to zle - a naopak. Dnes sa mi šlo dobre, trať nebola priveľmi rozbitá, no jednoducho mi to nevyšlo," povzdychla si v cieli iba 17-ročná Slovenka, ktorú klasifikovali na 46. mieste s odstupom 3,76 s za vedúcou pretekárkou po 1. kole Tinou Mazeovou.

Aj keď sa Petra Vlhová vydala na trať až s číslom 36, nebola s jej stavom nespokojná. "Boli na nej jamy, ale podľa mňa sa to dalo zvládnuť," poznamenala talentovaná slovenská lyžiarka a prezradila, že pred pretekmi jej radila skúsenejšia krajanka Veronika Velez-Zuzulová, ktorá štartovala tretia. "Veronika ma upozorňovala na hornú časť, že sú tam zatvorené bránky. Dala som si pozor, ale bolo ťažké sa dostať do druhého kola," povedala rodáčka z Liptovského Mikuláša.

Nádej slovenského alpského lyžovania sa v najbližších dňoch bude pripravovať doma v Jasnej. V závere posledného januárového týždňa absolvuje dva slalomy Európskeho pohára v poľskom Zakopanom, neskôr tiež v EP rovnako dva slalomy v talianskom San Candide.

Jedným z vrcholov sezónu bude aj pre Petru Vlhovú svetový šampionát v rakúskom Schladmingu, kde sa mladá pretekárka predstaví v slalome, obrovskom slalome a v tímovej súťaži. Vzápätí bude bojovať o cenné kovy aj na juniorských MS v kanadskom Quebecu.

Výsledky - Svetový pohár 2012/2013 zjazdárok - nedeľa - Maribor (Slovin.):
Slalom žien: 1. Tina Mazeová (Slovin.) 1:33,68 min, 2. Frida Hansdotterová (Švéd.) +0,86, 3. Kathrin Zettelová (Rak.) +1,13, 4. Veronika Velez-Zuzulová (SR) +1,14, 5. Michaela Kirchgasserová (Rak.) +1,53, 6. Irene Curtoniová (Tal.) +1,62, 7. Nicole Hospová (Rak.) +1,92, 8. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,93, 9. Nathalie Eklundová (Švéd.) +2,09, 10. Wendy Holdenerová (Švaj.) +2,10, ... 46. Petra Vlhová (SR) +3,76 - nepostúpila do 2. kola
.
Prehľad Veroniky Velez-Zuzulovej v najlepšej päťke pretekov Svetového pohára v slalome:

1. miesto - Semmering (Rak., 29. 12. 2012)
1. miesto - Mníchov (Nem., 1. 1. 2013, paralelný slalom)
2. miesto - Špindlerov Mlyn (ČR, 6. 1. 2008)
2. miesto - Maribor (Slovin., 13. 1. 2008)
2. miesto - Bormio (Tal, 13. 3. 2008)
2. miesto - Zwiesel (Nem., 4. 2. 2011)
2. miesto - Aare (Švéd., 10. 3. 2012)
2. miesto - Schladming (Rak., 17. 3. 2012)
3. miesto - Zwiesel (Nem., 8. 2. 2004)
3. miesto - Kranjska Gora (Slovin., 7. 1. 2007)
3. miesto - Sierra Nevada (Šp., 25. 2. 2007)
3. miesto - Lenzerheide (Švaj., 17. 3. 2007)
3. miesto - Záhreb (Chor., 15. 2. 2008)
3. miesto - Lenzerheide (Švaj., 18. 3. 2011)
3. miesto - Kranjska Gora (Slovin., 22. 1. 2012)
4. miesto - Santa Caterina (Tal., 9. 1. 2005)
4. miesto - Ofterschwang (Nem., 27. 1. 2008)
4. miesto - Aspen (USA, 28. 11. 2010)
4. miesto - Maribor (Slovin., 27. 1. 2013)
5. miesto - Val d´Isere (Fr., 21. 12. 2006)
5. miesto - Reiteralm (Rak., 10. 11. 2007)
5. miesto - Levi (Fín., 15. 11. 2008)
5. miesto - Flachau (Rak., 11. 1. 2011)
5. miesto - Špindlerov Mlyn (ČR, 12. 3. 2011)
5. miesto - Soldeu-Grandvalira (And., 11. 2. 2012)
5. miesto - Levi (Fín., 10. 11. 2012)

Australian Open: Novak Djokovič vyhral finále a završil čistý hetrik, má 6. grandslamový titul