Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

23. júna 2008

Slabšie euro, slabšie ITPodľa IT spoločností pôsobí silný kurz koruny voči euru negatívne nielen na ich export, ale aj na samotný vývoj a vzdelanostnú ekonomiku u nás.Zdieľať
Argumentujú pritom špecifickou situáciou v tomto odvetví, kde sú najmä veľké zahraničné investície postavené výhradne na exporte. V dlhodobom kontexte to môže mať za následok odchod IT centier z krajiny.
 
Slovenské IT spoločnosti považujú tlak na znižovanie kurzu slovenskej koruny voči euru za škodlivý pre ich konkurencieschopnosť. Tvrdia totiž, že lacnejšia euro mena nielen ublíži exportu, ako je to i v iných oblastiach priemyslu. V oblasti informačných technológií dokonca môže brzdiť rast rozvoja vzdelanostnej ekonomiky na Slovensku, ktorému výrazne napomáhal príchod outsourcingových a IT centier na Slovensko.
 
Odvetvie outsourcingu v informačných technológiách je totiž špecifické, keďže v ňom prakticky neexistujú dovážané vstupy – takmer celá pridaná hodnota sa vytvára na mieste a je určená na export. Preto sa naň oveľa menej vzťahuje zákonitosť platná v iných oblastiach – nižšie výnosy z exportu, nižšie náklady na import. Pri silnom kurze koruny sa odvetvia vytvárajúce vysokú pridanú hodnotu stávajú viac náchylné na stratu konkurencieschopnosti, zatiaľ čo iné časti priemyslu s nižšou pridanou hodnotou situáciu kompenzujú importom. „Keďže sa vývojové IT centrá sústredia hlavne na export, silné euro zvyšuje ich ceny na zahraničnom trhu. To ohrozí ich konkurencieschopnosť, aj v rámci samotných medzinárodných koncernov, pod ktoré spadajú,“ myslí si Marian Mayer, business development manager zo softvérovej spoločnosti Aston ITM.
 
Situácia by v najhoršom prípade mohla mať za následok postupné presúvanie technologických centier zo Slovenska ďalej do lacnejších krajín, čo by oslabilo vývoj informačnej spoločnosti u nás. Tá sa odvíja práve od prenikania „IT sveta“ do bežného života spoločnosti.
 
Situácia sa týka pomerne veľkého počtu pracovníkov – len v dvadsiatke najväčších IT firiem pracuje na Slovensku podľa rebríčkov týždenníka Trend viac ako 5000 odborníkov.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Liebscher volá po tvrdých opatreniach voči inflácii v eurozóne
<< predchádzajúci článok
Vlaky z Čiech na Slovensko budú v utorok meškať