18. apríla 2007

Slováci vyhrali v Rakúsku

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v treťom prípravnom stretnutí pred majstrovstvami sveta v Moskve, ktoré sa začínajú v piatok 27. apríla, vo Viedni nad domácou reprezentáciou Rakúska ...

VIEDEŇ 18. apríla (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v treťom prípravnom stretnutí pred majstrovstvami sveta v Moskve, ktoré sa začínajú v piatok 27. apríla, vo Viedni nad domácou reprezentáciou Rakúska 3:1. Slováci tak v príprave pred šampionátom po dvoch prehrách s Českom zaznamenali prvé víťazstvo. Slovenská reprezentácia v 23. vzájomnom súboji s Rakúskom si do štatistík pripísala osemnástu výhru.

Oproti zápasom s Čechmi vo Viedni pribudli do zostavy Slovenska štyria noví hráči (Halák, Jurčina, Stehlík, M. Hlinka). Hra tímu už bola kompaktnejšia, prechod do útoku už tak neviazol a zlepšila sa aj defenzívna činnosť, aj keď menšie chyby boli stále vidieť. V bránke podal veľmi dobrý výkon Jaroslav Halák, pre ktorého to bol debut v reprezentácii.
Skóre stretnutia otvoril v 4. min pri presilovke Čiernik, ktorý si voľný položil na zem brankára Brücklera a ponad neho strelil svoj siedmy reprezentačný gól. V druhej dvadsaťminútovke pridal ďalší presný zásah v 36. min po individuálnom nájazde a vydarenom blafáku Radovan Somík. V záverečnej tretine v oslabení zvýšil Čiernik druhým gólom v zápase na 3:0. Pred súbojom sebavedomých Rakúšanov aspoň trocha potešil v 55. min Trattnig.

Rakúsko - Slovensko 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Góly: 55. Trattnig (A. Lakos) - 4. Čiernik (M. Kováčik), 36. Somík (Podkonický, L. Čierny), 43. Čiernik (M. Kováčik)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: 39. Setzinger (Rak.) 10+DKZ za nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Schutz (Nem.) - Hütter, Falkner (obaja Rak.), 2500 divákov

Rakúsko: Brückler - Rebek, R. Lukas, Unterluggauer, Ulrich, Stewart, A. Lakos, Mattie, P. Lakos - Setzinger, Koch, Welser - Trattnig, P. Lukas, Kalt - Baumgartner, Raimund Divis, Schuller - Peintner, Pewal, P. Harand
Slovensko: Halák - Podhradský, Milo, Jurčina, Stehlík, L. Čierny, Štrbák, Graňák, Starosta - Čiernik, M. Kováčik, Surový - Kukumberg, Kapuš, Uram - Melichárek, Podkonický, Somík - M. Hudec, M. Hlinka, Skladaný

Slováci so štyrmi novými hráčmi oproti duelom s Českom (Halák, Jurčina, Stehlík, Hlinka) začali proti Rakúšanom ofenzívne. Už v 2. min skúšal Brücklerov postreh Podkonický a v 4. min už Šuplerovi zverenci viedli. Vylúčenie Pewala využil na úvodný gól zápasu Čiernik, a to tak, že si položil brankára a skóroval do odkrytej bránky - 0:1. V 5. min vysunul Stehlík kolmo Urama, ale ten vedenie Slovákov nezvýšil. O minútu neskôr sa po prvý raz predviedla zámorská posila z Montrealu Halák, ktorý zneškodnil pokus Schullera. O ďalšie dve minúty hasil Halák znova po chybe Mila a dorážke Welsera. V 12. min predviedol jedovku spoza obrancu Melichárek, Brückler sa nedal prekvapiť. V 15. min sa pri ďalšej slovenskej presilovke ocitol pred rakúskym gólmanom osamotený Somík, ale neprestrelil ho. Rakúšania začali druhú dvadsaťminútovku náporom, do nebezpečnej blízkosti Haláka sa však nedostávali a strieľali len zo stredných a väčších vzdialeností. V 22. min dostal puk zadovku od Kapuša Kukumberg, jeho strela švihom však skončila na pozornom Brücklerovi. Haláka potom trochu vystrašili nebezpečné strely Pewala a Kalta. V 29. min prihral Surový voľnému Kapušovi, jeho strela skončila na Brücklerovej maske. Postupne sa aktivita vracala na slovenské hokejky. V polovici zápasu bol za bránkou usilovný Melichárek, Uram našiel Podkonického, ktorého strelu rakúsky gólman len so šťastím vyškriabal z čiary. Na opačnej strane predviedol svoje kvality Halák, ktorý pravým betónom zlikvidoval samostatný nájazd Setzingera. V 33. min hľadal strieľanou prihrávkou Jurčina Kukumberga, pred ktorým sa otvárala bránka, hráč Slovana však puk netrafil. Halák potom v dobrej pozícii vychytal Kalta, aby v 36. min naskočil Somík z trestnej lavice a po pár sekundách po ukážkovom vysunutí od Podkonického famóznym blafákom zvýšil na 2:0. O minútu slovenská lavička stŕpla, po závare pred bránkou sa len veľmi ťažko dvíhal z ľadu Halák. Po ošetrení krku však pokračoval a hneď zlikvidoval presilovkový samostatný nájazd Welsera. Rakúšania aj tretiu tretinu začali zvýšenou aktivitou, ale Welsera v čistej pozícii Halák vychytal a vzal domácim vietor z plachiet. V 43. min zakombinovala v oslabení pri vylúčení Jurčinu dvojica Kováčik, Čiernik a druhý menovaný švihom nedal rakúskemu brankárovi šancu. Slovenský tím bol kombinačne lepším, súpera prakticky pred Haláka veľmi nepúšťali. V 50. min trafil vonkajšiu žŕdku Hudec a na opačnej strane pred Halákom dlho váhal Schuller. Po oddychovom čase sa Rakúšania predsa len dočkali gólu, v 55. min prekonal debutanta v slovenskej bránke Trattnig. Zverenci Júliusa Šuplera aj v posledných minútach hrali s prehľadom a domáci sa už k záverečnému tlaku nedostali. Rakúšania to ešte skúsili v 60. min pri power play, ktorá však na výsledku a výhre Slovenska 3:1 už nič nezmenila.