24hod.sk    Šport    MS v hokeji 2008

09. mája 2008

Slováci zvládli prvý krok v boji o záchranu

Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v piatkovom úvodnom súboji o záchranu na majstrovstvách sveta v kanadskom Halifaxe nad Slovinskom 5:1 (1:0, 4:1, 0:0) a v sérii na dva víťazné zápasy sa ujala ...

HALIFAX 9. mája (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia zvíťazila v piatkovom úvodnom súboji o záchranu na majstrovstvách sveta v kanadskom Halifaxe nad Slovinskom 5:1 (1:0, 4:1, 0:0) a v sérii na dva víťazné zápasy sa ujala vedenia 1:0. Zverenci trénera Júliusa Šuplera rozhodli o svojom hladkom víťazstve štyrmi gólmi v prostrednej časti hry a o triedu slabšieho súpera celkovo prestrieľali suverénnym spôsobom 50:11. Na úvodný presilovkový gól z prvej tretiny v podaní kapitána Róberta Petrovického (neskôr odstúpil z hry) nadviazali v druhej časti presnými zásahmi Marcel Hossa, Andrej Podkonický, Andrej Kollár a Ivan Čiernik. Za Slovincov znižoval na 1:3 v 34. min Mitja Robar. Druhé stretnutie v boji o záchranu medzi Slovenskom a Slovinskom je v Halifaxe na programe v sobotu 10. mája od 20.15 h (už v nedeľu 1.15 h SELČ). Slovensko - Slovinsko 5:1 (1:0, 4:1) - stav série: 1:0 Góly: 3. Róbert Petrovický (Ľ. Višňovský, Marcel Hossa), 27. Marcel Hossa (Juraj Kolník, Sekera), 31. Podkonický (Ľ. Višňovský, Marcel Hossa), 36. Kollár (Graňák, Skladaný), 37. Čiernik (Podkonický) - 34. Robar (A. Kopitar, Dervarič) Vylúčení: 5:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Rozhodovali: Lärking (Švéd.), Schütz (Nem.) - Kaspar (Rak.), Kiča (Ukr.), 8473 divákov Zostavy: Slovensko: Lašák - Ľ. Višňovský, Sekera, Ivan Majeský, Graňák, Štrbák, Starosta, Vydarený, Mezei - Juraj Kolník, Róbert Petrovický, Marcel Hossa - Skladaný, Kollár, M. Kováčik - Čiernik, Podkonický, Somík - Fabuš, Húževka, Mikúš Slovinsko: Kristan (41. Hočevar) - Dervarič, Robar, Milovanovič, Rebolj, Kranjc, Varl, Vidmar, Tavželj - Razingar, A. Kopitar, Pajič - Hafner, Goličič, Murič - D. Rodman, M. Rodman, Polončič - Terlikar, Hebar, Mušič Tréner Šupler nasadil do úvodného súboja o záchranu po prvý raz na šampionáte obrancu Vydareného a útočníka Mikúša, ktorí v zostave nahradili Podhradského a Melichárka. Iba niekoľko striedaní v prvej tretine odohral kapitán Petrovický, našťastie, kým musel neplánovane z ľadu, stihol streliť gól. Už v 3. min mali Slovinci dvoch hráčov na trestnej lavici a po 43 sekundách aj puk v sieti. Úspešnej dorážke Petrovického predchádzala strela Višňovského a teč Hossu - 1:0. V 5. min sa prvýkrát strelecky predstavil Kopitar, no Lašák sa nenechal prekvapiť. Následne pri Čiernikovom treste zostal Pajič sám pred poloprázdnou slovenskou bránkou, ale v poslednej chvíli mu Majeský stihol nadvihnúť hokejku. Pri ďalšej slovinskej šanci zasa úspešne zasiahol Starosta. Slováci sa dostali do súvislejšieho tlaku až v závere I. tretiny. So strelami Višňovského, Sekeru a Štrbáka si Kristan poradil. Rovnako aj so samostatným nájazdom Somíka, ktorý neumiestnil puk medzi nohy slovinského gólmana. Slováci vyhrali prvú tretinu na strely 18:4, ale vrece s gólmi roztrhli až v prostrednej časti hry. V 23. min síce D. Rodman trafil ľavú žŕdku Lašákovej bránky, ale potom sa začala na ľade Metro Centre prejavovať výrazná slovenská prevaha. V 27. min zostala slovinská obrana úplne bez pohybu, čo využil nikým nekrytý Hossa a po prihrávke Kolníka strelil druhý slovenský gól. V 31. min sa strelecky presadil narodeninový oslávenec Podkonický, ktorý vyťažil z výbornej prihrávky Višňovského - 3:0. Čerstvý tridsiatnik Podkonický sa zaskvel ešte raz, keď v 37. min spoza bránky našiel Čiernika a kanonier DEL bez prípravy prestrelil Kristana. Medzitým pridal štvrtý slovenský gól dovtedy strelecký smoliar Kollár, ku ktorému sa odrazila strela Graňáka. Za Slovincov ešte za stavu 0:3 skóroval obranca Robar, ktorý z otočky bekhendom prekvapil Lašáka. V poslednej tretine sa hra rozkúskovala početnými vylúčeniami, ale o víťazovi prvého súboja o záchranu už bolo rozhodnuté. V 42. min sa neúspešne natlačil pred striedajúceho slovinského brankára Hočevara vo vlastnom oslabení Čiernik, na opačnej strane lízala konštrukciu bránky delovka v podaní Rebolja. V poslednej desaťminútovke sa zápas už len dohrával, aj to s veľkou prevahou na slovenských hokejkách. SITA