03. marca 2011

Slovan nevyužil prvý mečbal, Bystrica vyrovnala stav série

Banskobystrický brankár Miroslav Šimonovič (uprostred), obrancovia Marek Kolba (vpravo) a Marek Biro (vľavo) počas prvej tretiny štvrtého zápasu štvrťfinále play-off slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi HKm Zvolen a HC'05 ...

bez nazvu Banskobystrický brankár Miroslav Šimonovič (uprostred), obrancovia Marek Kolba (vpravo) a Marek Biro (vľavo) počas prvej tretiny štvrtého zápasu štvrťfinále play-off slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi HKm Zvolen a HC'05 Banská BystricaFoto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 3. marca (WEBNOVINY) - Hokej - Slovnaft extraliga 2010/2011 - štvrťfinále play-off - štvrtý zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

Dukla Trenčín - HC Slovan Bratislava 3:2 po sam. nájazdoch (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0, 1:0) - stav série: 1:3
Góly: 24. Tybor (Trefný), 56. Blatný (Tybor, Sekeráš), rozhodujúci sam. nájazd premenil Pardavý - 26. A. Nedorost (Hujsa, Hájek), 29. Róbert Huna (Richard Huna, L. Hudáček)
Vylúčení: 4:7 na 2 min, presilovky 0:1, oslabenia 0:0, rozhodovali: Gašparík, P. Grečko - R. Bednár, Brath, 5520 divákov

Trenčín: V. Kováč - Sekeráš, E. Bednár, Hruška, Bolf, Martin Chovan, S. Tomko, Jarábek, Trefný - Pardavý, Blatný, Jánoš - Tybor, Gašparovič, P. Kopecký - Mikula, O. Ďuriš, Koložváry - Naurov, M. Daňo, Ružička

Slovan: Konrád - Jackman, Hájek, Cartelli, Frühauf, J. Kováčik, Jendek, Rullier, Bohunický - M. Bakoš, A. Nedorost, Hujsa - Uram, Bulík, Lipiansky - D. Skokan, Kapuš, D. Buc - Róbert Huna, L. Hudáček, Richard Huna

Obe mužstvá vstúpili do zápasu dôrazne a nešetrili sa v osobných súbojoch. Útočné akcie však spočiatku nepriniesli ani na jednej strane úspech, pretože chýbal väčší dôraz v koncovke a brankári si dobre plnili svoje úlohy. V 14. min mali domáci Trenčania výhodu 100-sekundovej presilovky o dvoch hráčov, ale svoj nápor napriek spŕške striel nedokázali zužitkovať. Krátko pred prvou prestávkou mal obrovskú príležitosť Lipiansky, hostitelia však v poslednej chvíli vyrazili puk smerujúci do prázdnej bránky.

V 24. min Dukla otvorila skóre, keď v sólovom nájazde uspel Tybor. Potom však prišli hluché chvíle Trenčanov, čo hráči Slovana Bratislava potrestali zvratom: dvoma gólmi za tri minúty. Najskôr nekrytý Nedorost využil po 8 sekundách presilovku a onedlho sa ocitol pred bránkou voľný Róbert Huna, ktorý nedal Kováčovi šancu - 2:1 pre hostí.

Na domácich po tejto sprche padol útlm, a hoci sa nevzdávali, ich snaha bola platonická a viazaná nervozitou. Hostia sa predovšetkým zamerali na zabezpečenú obranu. Tento dlhodobo jednotvárny priebeh duelu, trval až do 56. min, keď sa Trenčínu predsa len podarilo vyrovnať - Blatník pohotovou delovkou spred bránky využil chvíľkovú nepozornosť Slovana. Zápas sa konečne aspoň na konci otvoril, opäť získal šťavu, ale na rad muselo prísť predĺženie. V ňom bola výrazne aktívnejšia Dukla, brankár "belasých" Konrád musel riešiť niekoľko nepríjemných situácií. Na opačnej strane Kováč bravúrne zlikvidoval Cartelliho prudkú strelu. O víťazovi napokon rozhodli až samostatné nájazdy, v ktorých bol úspešný len trenčiansky kapitán Pardavý, takže štvrťfinálová séria sa sťahuje do Bratislavy.

HKm Zvolen - HC´05 Banská Bystrica 3:4 po sam. nájazdoch (2:0, 0:0, 1:3 - 0:0, 0:1) - stav série: 2:2
Góly: 6. P. Barinka (P. Pucher, L. Čierny), 11. V. Baláž (Kovář, L. Jurík), 57. Otčenáš (Michal Chovan, P. Pucher) - 54. Tománek (Miroslav Hlinka, Lažo), 55. Šechný (Kútny), 60. M. Hudec (Cebák, Šechný), rozhodujúci sam. nájazd premenil Tománek
Vylúčení: 11:9 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ország, Kubuš - Bundil, Orolín, 5010 divákov

Zvolen: Škrečko - L. Čierny, Juraško, Hraško, Ďaloga, J. Valach, Hranáč, Kučný - Otčenáš, P. Pucher, Michal Chovan - V. Baláž, L. Jurík, Kovář - P. Barinka, M. Jurík, Škvaridlo - Méry, M. Trochta, Škoda

Banská Bystrica: Šimonovič - Cebák, Cunik, Kolba, Biro, Kubka, Bambúch, Vantroba, Vizváry - Tománek, Šechný, M. Hudec - Lažo, Miroslav Hlinka, Weissmann - Rumpel, Češík, Kútny - Ján Sýkora, Paľov, Matoušek

Hosťom citeľne chýbal Hvila, domácim Zuzin. Od úvodných minút sa hokejisti spod Pustého hradu riadne zahryzli do súpera a vytvorili si tlak. Pomohli im k tomu aj vylúčenia Hudeca a najmä Vizváryho, ktorý fauloval Škodu vo vyloženej šanci pred odkrytou bránkou. Banskobystričania v oslabení pykali po Čierneho strele od modrej, keď sa najprv nepresadil zblízka Pucher, ale Barinka nadvihol puk nad betón Šimonoviča - 1:0. Zvolenčania boli v "laufe", v ďalšej dobrej príležitosti sa ocitol v 8. minúte Škoda. O dve minúty neskôr zaujala individuálna akcia hosťujúceho Tománka, ktorý sa dostal pred bránku, ale Škrečko pekne zasiahol hokejkou. Domáci neupúšťali od nátlakovej hry. V 11. minúte vybojoval v rohu puk L. Jurík, posunul ho Kovářovi, ktorý našiel úplne voľného Baláža, a ten nemal problém poslať puk do odkrytej polovice Šimonovičovej bránky - 2:0. Hostia museli viac otvoriť hru, pribudlo tvrdosti a ubudlo šancí. Najbližšie ku gólu bol ešte v prvej tretine opäť Tománek v 18. min, ale nepresadil sa zblízka pred Škrečkom.

V druhej tretine sa Banskobystričanom nepodarilo streliť kontaktný gól, hoci sa veľmi snažili. V presilovke však mohli inkasovať: po pravej strane unikol Škvaridlo, ale s jeho strelou si Šimonovič poradil. Hostia mohli dosiahnuť svoj prvý gól v 27. min po Tománkovom nahodení puku spoza kruhu - dobrým tečom sa prezentoval Hudec, ale nebol úspešný. Na opačnej strane predviedol o minútu neskôr pekný bekhend Trochta, stav sa však nezmenil. V polovici zápasu sa dostali do vyloženej šance po peknej akcii opäť hostia. Rumpel našiel pred bránkou voľného Češíka, ktorý neprekonal Škrečka. Na hokejkách "baranov" bola v tejto fáze nervozita. V 36. min na útočnej modrej zlomil hokejku Biro, dopredu unikal domáci Otčenáš a tak Cebák zatiahol "ručnú brzdu". Trestné strieľanie však útočník Zvolena nepremenil. O minútu neskôr sa k náhodne odrazenému puku dostali pred Šimonovičom M. Jurík a Barinka, nedokázali ho však dopraviť do bránky. Rovnako nebol úspešný po Čierneho strele v presilovke v 39. minúte Pucher z dorážky.

V tretej tretine hrali hostia vabank a vyplatilo sa im to. V 45. min najprv Češík zazvonil na žŕdku, potom neuspel bekhendom vo vyloženej šanci Sýkora, keď ho fauloval Čierny. Banskobystričania hrali útočne, vytvorili si tlak a v presilovke sa im podarilo aj znížiť. Po prihrávke Hlinku sa predsa len presadil v 54. min pri pravej žrdi Tománek - 1:2. Gól "baranov" nabudil. V 55. min netrafil prázdnu bránku Kútny, ale o chvíľku sa v tlačenici presadil Šechný - 2:2. Medzi prvým a druhým zásahom hostí uplynulo iba 77 sekúnd. Keď sa už zdalo, že zápas speje k predĺženiu, vyrobil v strednom pásme chybu Cebák, z ktorej ťažil v úniku v 57. minúte rýchly Otčenáš - 3:2. Dráma však pokračovala, pretože Banskobystričania opäť vrhli všetky sily do útoku a 19 sekúnd pred koncom zachytil Hranáčov vyhadzovaný puk na modrej Cebák. Prihral do pravého kruhu voľnému Hudecovi, ktorý z otočky prekonal Škrečka a vybojoval predĺženie.

V predĺžení sa naskytla hosťujúcim hokejistom presilovka štyroch proti trom, v ktorej mohli rozhodnúť. Veľkú príležitosť nevyužil v 65. min Tománek a následne trafil Šechný do žŕdky. Rozuzlenie napokon priniesli až samostatné nájazdy. V tretej várke sa presadil najlepší extraligový strelec Tománek, ktorý rozhodol o vyrovnaní celej tejto štvrťfinálovej série na 2:2.

NHL: Sekera si pripísal dve asistencie