Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

01. júna 2013

Slovenská národná galéria pozýva na nedeľný brunchSlovenská národná galéria (SNG) pozýva v nedeľu na umenie a aj na obed. Jej bratislavské sídlo sa totiž 2. júna od 11:00 do 14:00 stane dočasným sídlom prvej slovenskej tzv. ...Zdieľať
ranajky jedlo stol BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) - Slovenská národná galéria (SNG) pozýva v nedeľu na umenie a aj na obed.


Jej bratislavské sídlo sa totiž 2. júna od 11:00 do 14:00 stane dočasným sídlom prvej slovenskej tzv. partizánskej, či utajenej alebo pop-up reštaurácie.

Nové podujatie Brunch v SNG chce vytvoriť v Berlinke na Námestí Ľ. Štúra priestor pre najlepšie jedlo a umenie. O jedlo sa postará tím "Zedz ma!", ktorý organizuje prvú slovenskú partizánsku (pop-up) reštauráciu, teda reštauráciu bez vlastného sídla, ktorá na svoje menu pozýva na poslednú chvíľu.

Ako agentúru SITA informovala Zuzana Palicová z národnej galérie, k spoluorganizovaniu akcie viedol SNG jej dlhodobý cieľ "spraviť z galérie miesto, pred ktorým nebudú mať návštevníci priveľa ostychu či dokonca strachu. Chceme, aby to bolo miesto, kde sa človek cíti dobre a pohodovo."

Na Brunchi v SNG sa bude podávať niekoľko chodov z čerstvých surovín od lokálnych farmárov. Surovinou, ktorú dodá SNG, bude umenie a preto galéria v poslednej hodine podujatia, od 13:00 do 14:00, pozve všetkých hostí na aktuálnu výstavu Viliama Malíka, jedného z najvýznamnejších fotografov slovenskej moderny. Deti zabavia lektori z oddelenia galerijnej pedagogiky.

Za prvou slovenskou partizánskou (pop-up) reštauráciou Zedz ma! stojí tím ľudí okolo Silvie Pintérovej. Zedz ma! má doteraz za sebou dve večere - v Cvernovke a na Základnej škole Tilgnerová v Bratislave. Reštaurácia typu pop-up je zaujímavá tým, že do poslednej chvíle nie je jasné, kde bude podávať svoje gurmánske menu. Stolovanie na nekonvenčnom mieste je spravidla spojené aj s kultúrnym zážitkom.

Brunch je čas na jedlo niekedy medzi raňajkami a obedom. "Slovný novotvar spomenul prvýkrát koncom predminulého storočia istý Brit, keď ho označil za jedlo ideálne pre sobotňajších hýrivcov, čas, keď nejde o nič iné, len o pocit šťastia a spokojnosti v spoločnosti dobrých priateľov. Hoci pôvodne britský 'vynález' brunch najviac poznáme zo Spojených štátov, pomaly sa objavuje aj u nás," dodala Zuzana Palicová zo SNG.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do Dunaja spadol muž, vytiahli ho mŕtveho
<< predchádzajúci článok
Amerika je presvedčená, že za kyberútokmi stojí čínska vláda

Slovenská národná galéria pozýva na nedeľný brunch - diskusné fórum čitateľov