12. apríla 2015

Slovenské hokejistky sa po roku vrátili medzi elitu

Slovenská hokejistka Miriam Mikesková (druhá sprava) sa teší so spoluhráčkami po strelení gólu Foto: TASR/AP
Peking 12. apríla (TASR) - Slovenské hokejistky sa po roku vrátili do A-skupiny I. divízie majstrovstiev sveta. V nedeľňajšom rozhodujúcom dueli o postup zdolali na šampionáte nižšej kategórie v Pekingu domáce Číňanky 4:3 a v celkovej tabuľke obsadili prvú priečku. Všetkých päť duelov na turnaji dotiahli do víťazného konca s najlepším pomerom skóre 21:8.

Zverenky trénera Andreja Schöbera museli už od 12. sekundy nedeľňajšieho zápasu doťahovať tesný náskok súperiek, keď sa do streleckej listiny zapísala Čang Meng-jing. Ešte do konca prvej tretiny však otočili skóre vo svoj prospech. Najskôr v 13. minúte vyrovnala Nikola Gápová a o štyri minúty neskôr využila presilovku Miriam Mikesková. Definitívny zlom duelu priniesla druhá tretina. V nej Slovenky v 29. minúte odskočili domácim hráčkam na rozdiel dvoch gólov zásluhou Romany Košeckej a postupovú poistku následne v oslabení pridala Mária Herichová. Domácim hráčkam sa ale v dramatickom závere podarilo pri hre 6 proti 3 streliť ešte dva góly, štrnásť sekúnd pred koncom znížili vďaka Čang Meng-jing na 3:4, no vyrovnávajúceho gólu sa už nedočkali.

Slovenky stratili na šampionáte B-skupiny I. divízie len jeden bod, keď vo svojom prvom stretnutí zdolali Talianky 4:3 až po nájazdoch. Dôležitým triumfom sa však naladili na víťaznú vlnu, ktorú potvrdili v nasledujúcich dueloch proti Holandsku (3:2), KĽDR (9:0) aj Maďarsku (1:0). Záverečným víťazstvom v pomere 4:3 nad Čínou spečatili svoje prvenstvo na turnaji a vybojovali si jedinú postupovú miestenku určenú pre celkového víťaza.

B-skupina I. divízie MS žien

Slovensko - Čína 4:3 (2:1, 2:0, 0:2)
13. Gápová (Herichová), 17. Mikesková (Lúčová), 29. Košecká (Kollová, Lalíková), 33. Herichová (Sroková) - 1. Čang Meng-jing (Sun Žuej), 58. Sun Žuej (Wen Lu), 60. Čang Meng-jing (Čchi Süe-tching, Jü Paj-wej). Rozhodovali: Abergová (Fín.) - Cadonauová (Švaj.), Frattarelliová (USA), vylúčené: 6:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0.

Zostava SR: Kiapešová – T. Ištocyová, Lalíková, Žitňanská, Drábeková, Raková, Čurmová, Gáborčíková, Paľová – Gápová, Herichová, Sroková – Mikesková, Lúčová, Trebuľová – Košecká, Korenková, Kollová - Mišková, Staroňová, L. Ištocyová