23. apríla 2006

Slovenské tenistky do baráže o II. svetovú skupinu

Slovenské tenistky vyhrali rozhodujúci zápas o postup z I. skupiny euroafrickej zóny Pohára federácie v bulharskom Plovdive nad Veľkou Britániou 2:1 a v júli si ...

PLOVDIV 23. apríla (WN/SITA - od vyslaného redaktora Daniela Šargu) - Slovenské tenistky vyhrali rozhodujúci zápas o postup z I. skupiny euroafrickej zóny Pohára federácie v bulharskom Plovdive nad Veľkou Britániou 2:1 a v júli si zahrajú baráž o návrat do II. svetovej skupiny, teda medzi šestnásť najlepších tímov sveta. Zverenkyne kapitána Mojmíra Mihala rozhodli o svojom sobotňajšom triumfe nad Britkami na antuke TC Lokomotiv už vo dvojhrách. Najprv Magdaléna Rybáriková zdolala po výbornom výkone Elenu Baltachovú 7:5, 6:3 a získala pre Slovensko dôležitý prvý bod. Iba 17-ročná hráčka NTC s renkingom na konci tretej stovky rebríčka WTA potvrdila skvelú plovdivskú formu, keď zvíťazila vo všetkých štyroch dvojhrách, v ktorých nastúpila. Úlohu vysokej favoritky potom bez problémov splnila Daniela Hantuchová, ktorá v zápase prvých hráčok oboch tímov nedala šancu Anne Keothavongovej a po výsledku 6:2, 6:1 vybojovala rozhodujúci bod. Štvorhra sa už hrať nemala, ale organizátori ju kvôli divákom napokon zaradili do programu. Slovenky Janette Husárová s Dominikou Cibulkovou v nej podľahli páru Elena Baltachová - Claire Curranová 4:6, 3:6. Táto kozmetická úprava výsledku však už nič nemení na skutočnosti, že slovenské tenistky sa o dva mesiace opäť budú uchádzať o miesto medzi širšou elitou Fed Cupu. Kapitán Mojmír Mihal absolvoval v Bulharsku úspešnú premiéru pri fedcupovom družstve a ako poznamenal, už teraz sa teší na ďalšiu spoluprácu. Verí, že v júli bude mať k dispozícii rovnako silný tím, teda aj so 16. hráčkou sveta Danielou Hantuchovou a Magdou Rybárikovou, ktorá v 17 rokoch ukázala v Plovdive veľký tenisový potenciál. Okrem Sloveniek si v baráži zahrajú aj Izraelčanky, ktoré zvládli koncovku dramatického súboja so Srbskom a Čiernou Horou vďaka triumfu 10:8 v III. sete štvorhry.

Slovensko - Veľká Británia 2:1 - konečný stav
Magdaléna Rybáriková - Elena Baltachová 7:5, 6:3 za 85 minút
Súboj druhých hráčok priniesol tenis solídnej úrovne. Rybárikovej (287. vo WTA) chvíľu trvalo, kým sa dostala do zápasu. Hneď na úvod prehrala svoj servis a vzápätí súperka zvýšila na 2:0 a 3:1. Potom sa slovenská hráčka začala čoraz viac presadzovať svojím útočným štýlom, len podanie ju neposlúchalo podľa predstáv. Od stavu 2:3 z pohľadu Slovenky si súperky v nasledujúcich piatich gemoch vždy navzájom zobrali servis. Za stavu 5:5 slovenská tenistka odvrátila dva brejkbaly a podanie si konečne podržala. Následne pri servise 22-ročnej Britky (205. vo WTA) premenila hneď prvý setbal, keď súperka zahrala do siete. V II. sete vyšiel slovenskej hráčke výborne úvod. Rybáriková sa upokojila, výborne menila rytmus a ponúkala víťazné údery najmä z forhendu. Po čistej hre pri svojom podaní viedla už 3:0, ale súperka sa nevzdala. Hoci už mala problémy s dĺžkou úderov a mierne zaostávala aj fyzicky, nasledujúci dlhý gem pri svojom podaní (6 zhôd, 3 brejkbaly) napokon uhrala a znížila na 1:3. Potom si obe hráčky hladko vyhrali svoje podanie. Za stavu 4:2 Baltachová mala šancu ešte so zápasom niečo urobiť, dostala sa pri Rybárikovej servise k dvom brejkbalom, ale slovenská hráčka napokon zvýšila na 5:2. Zápas napokon dotiahla do víťazstva pri ďalším svojom podaní, keď Britka pri mečbale vyhodila loptu za základnú čiaru. Rybáriková vylepšila svoju bilanciu vo fedcupovom singli na 4:1, pričom všetky víťazstvá dosiahla teraz v Plovdive.

Magdaléna Rybáriková: "Na začiatku som bola nervózna a prehrala si servis. Neskôr sa to postupne zlepšovalo. Britka bola nepríjemná, niekedy až drzá, nemám rada také hráčky. Zlomový moment bol asi za stavu 5:5, keď som si podržala servis. Na začiatku druhého setu som sa už upokojila. Potom prišla ešte jedna ťažšia fáza v závere, ale zvládla som to. Bol to môj najťažší zápas tu v Plovdive a zároveň najdôležitejšie víťazstvo za Slovensko. Celkovo som tu odohrala veľmi dobré zápasy."

Daniela Hantuchová - Anne Keothavongová 6:2, 6:1 za 50 minút
Stretnutie bolo jednoznačnou záležitosťou slovenskej jednotky. Hneď v úvode vzala Keothavongovej (150. vo WTA) servis a ujala sa vedenia 3:0. Od stavu 4:2 už potom 16. hráčka sveta úplne ovládla dianie na kurte. Snaživej súperke dovolila uhrať ďalší gem až za stavu 5:0 v II. sete. Po premenenom mečbale sa antukovým areálom TC Lokomotiv rozliehal klasický víťazný pokrik: Slovensko....Hantuchová v Plovdive rovnako ako Rybáriková neprehrala ani jednu dvojhru (bilancia 3:0) a svoju singlový účet v Pohári federácie vylepšila na 15:4.

Daniela Hantuchová: "Myslím si, že dnes nebolo o čom. Súperka jasne zaostávala a zápas som odohrala dosť rýchlo. Vôbec som nemala problém s tým, že som sem došla po dvoch dňoch iba v piatok večer. Práve že doma som bola s blízkymi a dobre som aj trénovala a to mi pomohlo. Teší ma, že sme tak jednoznačne vyhrali všetky svoje zápasy v Plovdive. Slovensko určite nepatrí v tenise do tejto euroafrickej zóny."

Janette Husárová, Dominika Cibulková - Elena Baltachová, Claire Curranová 4:6, 3:6 za 66 minút
Slovenské hráčky viedli v úvode zápasu 3:0, napriek tomu prehrali prvý set 4:6. Britky sa lepšie dopĺňali, lepšie prebiehali na sieti a Baltachová bodovala aj svojím kvalitným prvým servisom.V druhom sete Slovenky zabojovali o výsledok a za stavu 2:2 súperky brejkli. Vzápätí však Husárová neudržala podanie a záver už patril o niečo lepším britským hráčkam. Na celkovom víťazstve Slovenska však táto štvorhra už veľa nezmenila.

Hlasy kapitánov:
Mojmír Mihal (kapitán SR): "Magda Rybáriková bola pod vplyvom zodpovednosti nervózna. Nehrala dostatočne agresívne, ale nehrala ani kŕčovito a nakoniec sa presadila svojou útočnou, aktívnou hrou. Napokon uhrala prvý bod, ktorý bol mimoriadne dôležitý. Druhý bod získala Daniela Hantuchová, ktorá hrala suverénne a sebavedomo. Nepripustila Angličanku k vážnejšej akcii a celý zápas si držala pod kontrolou. Štvorhra sa hrala už za rozhodnutého stavu. Náš pár mal aj v nej niekoľko možností na víťazstvo. V prvom sete viedol 3:0, v druhom mal brejk na 3:2, ale napokon prehral, čo nám pri celkovom víťazstve už neprekáža. Dievčatá boli celkovo veľmi dobre pripravené na tento turnaj. Celý tím ťahal za jeden povraz a výsledok sa dostavil. Som veľmi spokojný s tým, čo sme dosiahli. Dal som dohromady dobrý tím nielen z hľadiska hráčok, ale aj jeho vedenia. Plovdiv bola moja prvá skúsenosť v úlohe kapitána ženského tímu. Bola pozitívna, a preto tento úspech radím vo svojej kariére na najvyššie priečky. Teším sa na ďalšiu spoluprácu s hráčkami ako aj celým družstvom. Dúfam, že v júlovej baráži sa predstavíme v rovnakom, prípadne ešte silnejšom zložení."

Colin Beecher (kapitán Veľkej Británie): "Šanca na víťazstvo bola z nášho pohľadu len v prvej dvojhre. Keďže sme ju prehrali, vedeli sme, že nad Slovenskom už asi nevyhráme. Hantuchová potvrdila v druhej dvojhre, že je svetová hráčka a Keothavongová proti nej prakticky len zbierala skúsenosti. V prvej dvojhre sa to asi zlomilo za stavu 5:4, keď naša hráčka podávala a nedokázala set dotiahnuť do víťazného konca. Gratulujem Slovensku k víťazstvu. Jeho tenistky potvrdili, že výkonnostne nepatria do tejto skupiny. Aj my sme však spokojní. Keď sme sem išli, nečakali sme, že vyhráme na antuke tri zápasy a budeme hrať o postup do baráže."