25. mája 2012

Slovenskí volejbalisti prehrali so Španielskom 1:3

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v piatok vo svojom druhom vystúpení na turnaji A-skupiny v Európskej lige v gréckom stredisku Katerini so Španielmi za 109 min 1:3 (-20, 19, -19, -21). ...

volejbal KATERINI 25. mája (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v piatok vo svojom druhom vystúpení na turnaji A-skupiny v Európskej lige v gréckom stredisku Katerini so Španielmi za 109 min 1:3 (-20, 19, -19, -21).

Španieli nastúpili v takmer identickej zostave, v akej vlani prehrali vo finále tejto prestížnej súťaže v Košiciach práve so Slovákmi 2:3, zatiaľ čo vo výbere trénera Štefana Chrtianskeho st. figurovali z košickej zostavy iba Bencz, Hupka, Št. Chrtiansky ml. a Zaťko, pričom ani jeden z nich vtedy nefiguroval v základnej šestke.

Španieli potvrdili svoju kvalitu a aj vo svojom druhom zápase na turnaji bodovali naplno. Slovákov čakajú v sobotu domáci Gréci.

Výsledok:

Slovensko - Španielsko 1:3 (-20, 19, -19, -21)

109 min, rozhodovali: Tankišev (Bul.) a Lazarevič (Srb.), 250 divákov

Slovensko: Zaťko, Hupka, Hukel, Bencz, Št. Chrtiansky ml., Joščák, libero Kubš (Hriňák, Száraz, Skladaný)

Španielsko: Delgado Escribano, Altayó, Pérez, Noda, Fernández Valcárcel, Hernán Rupérez, libero Llenas (Barcala, Viciana Mera, Rodríguez)

I. set

Úvodný bod zápasu získali Španieli, ale do stavu 5:5 sa súperi navzájom strážili.

Potom sa na podanie dostal španielsky nahrávač Hernán Rupérez a jednou "plachtou" a jedným smečovaným servisom dostal svoj tím do trojbodového náskoku.

Keď Španieli odskočili o ďalší bod (12:8), tréner Štefan Chrtiansky si zobral oddychový čas.

Dovtedy jednoznačne u oboch tímov dominoval útok, azda jediným úspešným blokárom bol Joščák.

Keď sa však o chvíľu k nemu pridali v dvojbloku aj Hukel s Hupkom a rozhodcovia odpískali Španielom zlé postavenie, bolo 15:15 a začínalo sa od začiatku. Volejbalisti spoza Pyrenejí ale opäť odskočili na 20:17 a o osude setu bolo rozhodnuté. Favoriti si ponúkanú šancu nenechali vziať, za 23 minút vyhrali 25:20 a ujali sa vedenia 1:0.

II. set

Slováci mali famózny vstup do druhého dejstva a zbierali bod za bodom. Španielsky kormidelník Muňoz Benítez si za stavu 0:4 zobral oddychový čas, ale ani to zverencov trénera Štefana Chrtianskeho st. nezastavilo. Po nádhernej výmene, ktorá doslova zdvihla aj tých pár divákov na tribúnach, viedli 6:1 a o chvíľu to už bolo z ich pohľadu 8:1. "Rozbláznil" sa najmä univerzál Milan Bencz, s ktorého útokmi si súper nevedel poradiť. Výborne mu asistovali obaja smečiari Hupka a Št. Chrtiansky ml.

Na druhý technický oddychový čas išli družstvá za stavu 16:11. Pri plachtiacom servise Hukela sa náskok slovenského tímu zvýšil na 19:12. Španieli sa nevzdávali, spresnili príjem, zadarilo sa im v útoku a zrazu bol náskok Slovákov iba trojbodový (22:19). Svoje bohaté skúsenosti potom rutinérsky zužitkoval dvakrát za sebou Hupka, keď najskôr s obrovským prehľadom "vytĺkol" súperove bloky, vzápätí bol úspešný v obrane na sieti a bolo rozhodnuté. Po 26 minútach bolo 25:19 a vyrovnané na 1:1.

III. set

Tretí set sa začal esom Juraja Zaťka, ale vzápätí po dvoch výborných blokoch Španielov bolo zo slovenského pohľadu 1:3.

Pestrá hra španielskych volejbalistov v útoku a ich výborne postavené bloky slávili úspech a o chvíľu už viedli 7:3. Stále kvalita útoku na oboch stranách prevyšovala úroveň obrany.

Na slovenskej strane "hviezdil" najmä Bencz, ale nenechali sa zahanbiť ani ďalší.

Tribúnam sa takýto volejbal páčil a nechýbal potlesk na otvorenej scéne. Španieli boli stále o dva - tri body vpredu. Keď sa však v závere ani na dvakrát nepresadil Št. Chrtiansky ml. a vzápätí prišlo eso Rodrígueza, bol z toho španielsky setbal. Konečný výsledok setu 25:19 nakoniec spravodlivo vyjadril dianie na ihrisku.

IV. set

Aj nástup do štvrtého setu lepšie vyšiel Slovákom. Španieli však úspešne kontrovali a družstvá sa ťahali po bode až do stavu 5:5. Potom opäť prišli chvíle skvele podávajúceho Hernána Rupéreza, ktorý dvoma esami za sebou dostal Španielov do "úniku". Na prvý technický oddychový čas však išli s minimálnym vedením (8:7) Slováci. Po ňom sa vtipnou "ulievkou" blysol Zaťko, to však iba prerušil trojbodovú šnúru súpera. Tí postupne pridávali ďalšie body a po ďalšom bode priamo z podania viedli 16:13.

Keď sa slovenským volejbalistom podarilo znížiť na rozdiel jediného bodu (16:17), pomohli Španielom rozhodcovia, ktorí smeč do autu uznali ako dobrý a namiesto vyrovnania to bolo opäť o dva body. Družstvo v dresoch s dvojkrížom na trojvrší znervóznelo, Štefan Chrtiansky st. sa snažil upokojiť hráčov oddychovým časom. To však už jeho zverenci prehrávali 17:22. Podarilo sa im ešte znížiť na 21:23, ale potom už do konca duelu bodovali iba Španieli. Vyhrali set 25:21, zápas 3:1 a usadili sa na čele tabuľky A-skupiny.