22. septembra 2006

Slovensko - Belgicko 1:1 po prehre Mertiňáka s O. Rochusom

Po piatkových dvojhrách stretnutia play off o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára 2007 medzi tenistami Slovenska a Belgicka je podľa očakávania stav 1:1. V oboch družstvách sa v ...

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) - Po piatkových dvojhrách stretnutia play off o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára 2007 medzi tenistami Slovenska a Belgicka je podľa očakávania stav 1:1. V oboch družstvách sa v bratislavskej Sibamac aréne NTC presadili tímové jednotky. Najskôr získal domácim vedenie Dominik Hrbatý, ktorý si napriek pomalšiemu "rozbehu" druhýkrát v kariére poradil s Kristofom Vliegenom, a to za 199 minút v päťsetovej bitke 2:6, 6:4, 6:3, 3:6, 6:2. V druhej dvojhre potvrdil úlohu favorita rebríčkovo najvyššie postavený hráč hostí Olivier Rochus, ktorý v premiérovom vzájomnom súboji zdolal Michala Mertiňáka (ten z 13 brejkbalov nevyužil ani jediný) za 197 minút 6:7 (1), 6:2, 6:3, 6:4 a vyrovnal na 1:1. Do sobotňajšej štvorhry, ktorá sa začne o 14.00 h, kapitáni oboch tímov Miloslav Mečíř resp. Julien Hoferlin predbežne nominovali dvojice Dominik Hrbatý, Michal Mertiňák - Dick Norman, Gilles

Slovensko - Belgicko 1:1 po piatkových dvojhrách

Michal Mertiňák - Olivier Rochus 7:6 (1), 2:6, 3:6, 4:6 za 197 minút

Vo vyrovnanom prvom sete si obaja hráči s prehľadom držali podanie: súpera nepustili ani k jedinému brejkbalu. V tajbrejku, pre Belgičana piatom v sérii po štyroch víťazných z challengerového turnaja v Orléanse, však zahral Mertiňák (289. v rebríčku ATP Entry) ako z veľkej knihy. Odvážnou útočnou hrou (tri ofenzívne krížne forehandy z otvoreného postavenia) získal vedenie 6:0, ktoré už nepremrhal: za 50 min vyhral set 7:6 (1). Hneď v úvode druhého dejstva mal rodák z Považskej Bystrice dva brejkbaly, ktoré však nevyužil. Vzápätí sa takáto príležitosť zopakovala na druhej strane. Olivier Rochus si ponúknutú šancu nenechal utiecť a náhle viedol s potvrdeným brejkom 3:0. Za stavu 3:1 pre vzrastom malého Belgičana (len 165 cm) mal slovenský tenista dokonca tri po sebe nasledujúce možnosti získať späť stratený servis, ale ani v jednom prípade neuspel a napokon skončil v tomto ukazovateli za celé stretnutie s frustrujúcou efektivitou 0/13, čo v podstate rozhodlo o výsledku. Aktuálne 31. hráč svetového rebríčka si už pred viac ako poloprázdnym hľadiskom výhodu brejku v druhom sete nielen udržal, ale za stavu 5:2 pridal ďalší a po pol druhej hodine hry vyrovnal na 1:1. Mertiňák ukončil šiesty gem tretieho setu, ktorý prehral čistou hrou, dvojchybou a poslal súpera do vedenia 4:2. To mladší z bratov Rochusovcov potom zužitkoval na zisk setu v pomere 6:3. Slovenská dvojka mala šancu zdramatizovať duel, ale za stavu 2:1 v štvrtom dejstve nepremenila brejkbal. V závere sa predsa len prejavil rozdiel viac ako 250 miest v renkingu v prospech rýchlonohého Belgičana, ktorý rozhodujúci brejk, štvrtý v zápase, dosiahol v siedmom geme. Mertiňák (za stavu 3:2 mu privolaný fyzioterapeut masíroval pravé stehno) vtedy súperovi prispel dvoma dvojchybami a v desiatej hre, keď favorit podával na víťazstvo, zahodil ďalšie tri brejkové príležitosti. Hostiteľ sa prehrou dostal v daviscupových singloch do negatívneho stavu (aktuálne 4:5), zatiaľ čo O. Rochus vyrovnal svoju osobnú bilanciu z tejto prestížnej súťaže mužských tenisových reprezentačných tímov na 9:9.

Dominik Hrbatý – Kristof Vliegen 2:6, 6:4, 6:3, 3:6, 6:2 za 199 minút

O prekvapujúci úvod prvej dvojhry sa postaral Vliegen (34. v rebríčku ATP Entry) , ktorý sa hneď v otváracom geme prepracoval k trom brejkbalom a poslednú z trojice možností aj využil po vypracovanom útoku na sieti presným volejom. Z vedenia 2:0 sa však dlho netešil, lebo pred dovtedy ešte pomerne riedko zaplnenými tribúnami Sibamac arény NTC Hrbatý (28.) vzápätí vyrovnal na 2:2. Rebrejk dosiahol úspešným obhodením Vliegena na sieti. Ani to však 24-ročného Belgičana nevyviedlo z miery, výborným taktickým výkonom nepustil favorizovaného, ale v I. sete dosť často chybujúceho súpera k slovu. Získal štyri hry za sebou a premenením prvého setbalu aj úvodný set za 34 min v pomere 6:2. Slovenská jednotka na začiatku druhého dejstva išla do vedenia 2:0 i 3:1, ale sériu štyroch prehratých podaní oboch aktérov za sebou ukončil Vliegen vyrovnaním na 3:3. Potom si obaja držali servisy až do stavu 5:4, keď Hrbatý využil ponúknutú šancu na brejk a set zakončil víťazným bekhendovým returnom po čiare. V ďalšom priebehu už ovládol dianie na kurte dvadsaťosemročný Bratislavčan, ktorý sa ziskom súperovho podania v štvrtom geme (3:1) postaral o jediný brejk tretieho setu. Ten napokon vyhral 6:3. Keď aj prvé dve hry štvrtého dejstva získal rozbehnutý domáci tenista, zdalo sa, že ho belgická dvojka už nezastaví. Stal sa však pravý opak. Zrazu bolo 3:2 pre rodáka z Maaseiku, ktorý zobral slovenskému reprezentantovi podanie aj za stavu 4:3 a potvrdením brejku na 6:3 si vynútil piaty set. V ňom urobil Hrbatý rozhodujúci krok k zisku prvého bodu pre tím SR v šiestom geme, keď čoraz viac útočiaceho Vliegena obhodil a ujal sa vedenia 4:2. Brejk vzápätí potvrdil pri svojom servise (5:2). Záver už zvládol vo svojom tradičnom daviscupovom tempe a za povzbudzovania skvelého publika. Hrbatý po 199 minutách boja využil druhý mečbal.

Súhrn výsledkov a aktuálne stavy barážových zápasov Davisovho pohára po piatkových úvodných dvojhrách:

Slovensko - Belgicko 1:1
Dominik Hrbatý - Kristof Vliegen 2:6, 6:4, 6:3, 3:6, 6:2 za 199 minút

Rumunsko - Kórejská republika 1:1
Andrei Pavel - Woong-sun Jun 6:0, 6:4, 6:3
Victor-Valentin Crivoi - Hjung-taik Lee 1:6, 1:6, 0:6

Španielsko - Taliansko 1:1
Tommy Robredo - Filippo Volandri 3:6, 5:7, 3:6
Rafael Nadal - Andreas Seppi 6:0, 6:4, 6:3