Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. novembra 2006

Slovensko má podľa ekonómov na to,aby prijalo euro v roku 2006Slovensko má na to, aby k 1. januáru 2009 splnilo kritériá pre prijatie eura, povedal v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. novembra (WEBNOVINY) - Slovensko má na to, aby k 1. januáru 2009 splnilo kritériá pre prijatie eura, povedal v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy člen Bankovej rady Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Ševčovic. Ako dodal, vstup do eurozóny nie je o tom, či tam niektorá krajina chce alebo nechce vstúpiť, ale rozhoduje len schopnosť plniť tzv. maastrichtské kritériá. Z nich najväčšie problémy má zatiaľ Slovensko s vysokou infláciou. NBS je podľa Ševčovica presvedčená, že inflácia bude klesať, vzhľadom k tomu, že v najbližších rokoch sa očakáva pokles cien ropy. "Je viac-menej realitou, že by sme mali splniť všetky kritériá", skonštatoval.

Europoslanec Sergej Kozlík (ĽS-HZDS) upozornil na geopolitické riziká, keďže Slovensko sa o skoré prijatie eura uchádza ako prvý štát spomedzi krajín tzv. Visegrádskej štvorky. Litva, ktorá sa do eurozóny nedostala, pretože nespĺňala jediné, a to inflačné kritérium o 0,1 percenta, podľa neho doplatila práve na svoju izolovanosť. Napriek štrukturálnym problémom slovenskej ekonomiky považuje Kozlík rok 2009 za vhodný na pristúpenie k eurozóne, pretože euro by malo akcelerovať potrebné ekonomické reformy.

Záväzok vlády prijať euro v roku 2009 hodnotí pozitívne aj hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth. Dodržiavanie kritérií maastrichtu totiž vnáša disciplínu do používania verejných financií. Ako možné riziko prijatia eura vníma Tóth zafixovanie kurzu koruny a následné nižšie reálne úrokové sadzby, ako by sme mali bez eura. "Mohlo by tak dôjsť k transferu bohatstva od sporiacich, čiže čiastočne od obyvateľstva k dlžníkom podnikateľom, ktorí majú úvery," upozornil Tóth.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ČSSD koalíciu s ODS i KDU-ČSL nevylučuje
<< predchádzajúci článok
Najmenej obľúbení politici - Ahmadínedžád, Nasralláh a Bush

Slovensko má podľa ekonómov na to,aby prijalo euro v roku 2006 - diskusné fórum čitateľov

Máte chybný rok !12.11. 8:10:36