Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. novembra 2006

Energetici nevylučujú výpadky elektriny aj v SREnergetici nevylučujú výpadky elektrickej energie, ktoré sa na konci minulého týždňa objavili v západnej Európe, ani na Slovensku. "V prípade kumulovaných výpadkov v susedných sústavách, ...Zdieľať

BRATISLAVA 12. novembra (WEBNOVINY) - Energetici nevylučujú výpadky elektrickej energie, ktoré sa na konci minulého týždňa objavili v západnej Európe, ani na Slovensku. "V prípade kumulovaných výpadkov v susedných sústavách, poprípade v našej prenosovej sústave, môže dôjsť v určitých málo pravdepodobných prípadoch aj k obmedzeniu prenosov elektriny cez prenosovú sústavu, a tým k následnému obmedzeniu
dodávky elektriny pre odberateľov," povedal pre agentúru SITA hovorca Slovenskej elektrizačnej sústavy, a.s. (SEPS) Igor Gallo. Ak podľa neho vypadne jedno prenosové vedenie, je prenosová sústava na Slovensku schopná zabezpečiť prenos elektriny v požadovanej kvalite. "Rovnako sme schopní zabezpečiť vyrovnanie výkonového deficitu pri výpadku najväčšieho zdroja aktiváciou nakúpených podporných služieb," konštatoval Gallo.

Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Západoslovenskej energetiky, a.s. (ZSE) Ján Orlovský, vedenie divízie distribúcie ZSE vykonalo ihneď po výpadku dodávky elektriny v západnej Európe inšpekčné kontroly siete a vyhodnocovalo vzniknutý stav. "Pri väčšom výpadku sa nedá vylúčiť situácia, ktorá vznikla v Nemecku. Naši technici však kontinuálne absolvujú školenia krízového manažmentu," dodal Orlovský. Ďalšou súčasťou prevencie výpadkov dodávky elektriny je podľa neho aj udržiavanie siete v čo najspoľahlivejšom stave pomocou investícií do jej obnovy a rozvoja. "Udalosť tohto rozsahu sa však nedá vylúčiť ani u nás," konštatoval Orlovský.

"Problematika takého druhu výpadkov, aké sme zaznamenali minulý víkend v západnej Európe, je prevažne v kompetencii SEPS," doplnil svojho kolegu hovorca Východoslovenskej energetiky, a.s. (VSE) Boris Peško. Podľa neho sa tento problém dotýka distribučných spoločností len okrajovo. Podľa VSE riziká takýchto výpadkov sú aj na Slovensku závislé na nadnárodných okolnostiach. Jednou je dostatok výrobných kapacít, ktoré musia byť vyššie ako spotreba, a druhou je dostatočne intenzívne vzájomné prepojenie národných sietí. "Vzhľadom na to sú investičné plány prenosovej sústavy na najbližšie roky pre našu spoločnosť pozitívnou správou, klesajúce výrobné kapacity naopak negatívnou," konštatoval Peško.

Nemecká energetická spoločnosť E.ON v pondelok potvrdila, že za výpadok elektrickej energie, ktorý v sobotu večer nechal milióny domácností v tme, je zodpovedné preťaženie rozvodnej siete vysokého napätia na severozápade Nemecka. Postihnuté boli husto osídlené oblasti Nemecka, Francúzska, Talianska, ako aj časti Španielska, Portugalska, Holandska, Belgicka a Rakúska. Európska komisia preto vo štvrtok prijala zmenu direktívy pre riadenie cezhraničného obchodovania s elektrinou v rámci Európskej únie. Nové pravidlá by mali zlepšiť spôsob riadenia elektrizačnej prenosovej sústavy únie. Vyžadujú tiež zlepšenie spolupráce medzi prevádzkovateľmi prenosových sústav pri alokácii cezhraničných tokov a riadenia úzkych profilov v prenosovej sieti. Prevádzkovatelia musia používať obvyklú metódu na alokáciu prenosovej kapacity tak, aby brali do úvahy európsku sieť ako jedinú jednotnú sieť. Komisár pre energetiku Andris Piebalgs chce v januári navrhnúť balíček opatrení, ktorý by dovolil prevádzkovateľom prenosových sústav legálne založiť zoskupenie.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šramko nevylučuje ďalší rast úrokových sadzieb
<< predchádzajúci článok
Dzurindu kauzy spájané s jeho vládou nezaujímajú

Energetici nevylučujú výpadky elektriny aj v SR - diskusné fórum čitateľov