Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

31. augusta 2007

Slovensko musí Enelu vrátiť z predaja SE 2,5 mld. SkŠtát bude musieť talianskej spoločnosti Enel, ktorá je 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární, a.s. (SE), vrátiť podľa denníka Pravda 2,5 mld. Sk. Audítorská firma Deloitte & ...Zdieľať

BRATISLAVA 31. augusta (WEBNOVINY) - Štát bude musieť talianskej spoločnosti Enel, ktorá je 66-percentným akcionárom Slovenských elektrární, a.s. (SE), vrátiť podľa denníka Pravda 2,5 mld. Sk. Audítorská firma Deloitte & Touche zistila, že 66 % akcií SE, ktoré taliansky investor získal v apríli minulého roka za 31,4 mld. Sk, mali nižšiu hodnotu. Znehodnotenie kúpnej ceny za elektrárne pravdepodobne ovplyvnilo to, že SE v minulosti podhodnocovali budúce náklady na vyraďovanie elektrární, tvrdí podľa Pravdy zdroj blízky jednej zo štátnych inštitúcií, ktorá má audit k dispozícií. Podľa informácií denníka Pravda je pravdepodobné, že štát nebude s výsledkom auditu súhlasiť.

Taliansky investor má nárok na vrátenie rozdielu v cene podľa privatizačnej zmluvy. Spôsob úpravy ceny dohodol s Enelom ešte začiatkom roka 2005 vtedajší minister hospodárstva Pavol Rusko. Slovensko príde podľa denníka Pravda aj o ďalších 3,3 mld. Sk, ktoré musí odpočítať na urovnanie starého sporu štátnych podnikov o výstavbu Vodného diela Gabčíkovo. Enel tieto peniaze dostane cez elektrárne. Konečná cena, za ktorú talianska spoločnosť kúpila SE sa bude teda pohybovať na úrovni 25,6 mld. Sk.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Chlapci za týranie mačky dostali štyri mesiace
<< predchádzajúci článok
Taliban sa vyhráža ďalšími únosmi

Slovensko musí Enelu vrátiť z predaja SE 2,5 mld. Sk - diskusné fórum čitateľov