Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

11. apríla 2006

Slovenský filmový ústav hospodáril vlani zo ziskomSlovenský filmový ústav (SFÚ) hospodáril vlani so ziskom. Ako dnes na tlačovej besede uviedla hlavná ekonómka SFÚ Marta Šuleková, v roku 2004 hospodáril SFÚ s čistým ziskom okolo 315-tisíc Sk, v ...Zdieľať

BRATISLAVA 11. apríla (WN/SITA) - Slovenský filmový ústav (SFÚ) hospodáril vlani so ziskom. Ako dnes na tlačovej besede uviedla hlavná ekonómka SFÚ Marta Šuleková, v roku 2004 hospodáril SFÚ s čistým ziskom okolo 315-tisíc Sk, v roku 2005 to už bolo viac ako 602-tisíc korún.

V minulom roku sa slovenské filmy prezentovali v zahraničí na takmer 80 podujatiach v 27 štátoch a 63 mestách. Najžiadanejším titulom roka 2005 bol celovečerný dokument Petra Kerekesa 66 sezón, ktorý získal významné ocenenie na Medzinárodnom filmovom festivale Baltyk-o-Balkan v Paríži. "Medzi najčastejšie hrané tituly patrili aj filmy Obrazy starého sveta Dušana Hanáka, O dve slabiky pozadu Kataríny Šulajovej a koprodukčný česko-slovenský film Slnečný štát Martina Šulíka," uviedol riaditeľ SFÚ Peter Dubecký.

Hoci sa v minulom roku významne nerozšírila sieť kníhkupectiev zásobovaných produkciou SFÚ, tržby z predaja distribuovaných titulov prekročili priemer z minulých rokov. K najpredávanejším knihám patril profil režiséra Pedra Almodóvara autoriek Viktórie Matákovej a Petry Hanákovej, ktorých sa predalo 298 kusov. Záujem bol aj o profil Kameraman Stanislav Szomolányi z dielne filmového publicistu Richarda Blecha, s počtom 191 predaných kusov 191.

Vlani sa SFÚ podieľal na výrobe nového slovenského stredometrážneho dokumentu Slávnosť osamelej palmy autorskej dvojky Marka Škopa a Juraja Johanidesa. Dokument je poctou slovenskému režisérovi Elovi Havettovi pri príležitosti jeho nedožitých 67. narodenín.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Barroso zasiahol do predvolebnej kampane, tvrdí Smer-SD
<< predchádzajúci článok
ČSA prepravili vlani z Prahy do SR a späť 185 tis. pasažierov