Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. mája 2016

Slovenský filmový ústav vydal prvú e-knihu, Rozpravu o westerne. Na snímke vľavo je Peter Michalovič, autor knihy Rozprava o westerne. FOTO TASR - Štefan PuškášZdieľať
. Na snímke vľavo je Peter Michalovič, autor knihy Rozprava o westerne. FOTO TASR – Štefan Puškáš Foto: TASR -Štefan Puškáš
Bratislava 3. mája (TASR) - Slovenský filmový ústav (SFÚ) vydal svoju prvú elektronickú publikáciu. Je ňou už vypredaná tlačená kniha Rozprava o westerne česko-slovenskej autorskej dvojice filmových teoretikov a estetikov Petra Michaloviča a Vlastimila Zusku. Rozšírené druhé vydanie dopĺňa úvaha o maďarsko-slovenskom koprodukčnom filme Mirage (2014).


Publikácia reflektuje jeden z prvých veľkých žánrov (americkej) kinematografie. Venuje sa jeho postavám, westernovej krajine i mestu, vracia sa k zrodu westernu a reflektuje aj jeho vývoj. Autori v nej neponúkajú len historické a teoretické úvahy, ale aj podrobný výklad vybraných prelomových i vlastných obľúbených westernov. Kniha je rozdelená do piatich kapitol, dopĺňa ich rozsiahly apendix Martina Helebranta venovaný zbraniam (nielen) Divokého západu a filmového westernu. Ide už o tretiu spoločnú knihu oboch autorov po monografii Juraj Jakubisko (SFÚ Bratislava, 2005) a teoretickej publikácii Znaky, obrazy a stíny slov (AMU Praha, 2009).

Elektronické vydanie Rozpravy o westerne obsahuje rozšírenia textu v jednotlivých kapitolách, najmä k westernom, ktoré vznikli po prvom vydaní knižky. Týka sa to aj úvahy o maďarsko-slovenskom koprodukčnom filme Mirage režiséra Szabolcsa Hajdua, ktorý hovorí o rasizme, rovnoprávnosti, moci a slobode. Zobrazuje príbeh afrického futbalistu na úteku pred spravodlivosťou, kedy nachádza úkryt na farme v srdci maďarskej pusty ďaleko od civilizácie. "Film mal premiéru v roku 2015, krátko po prvom vydaní našej knihy, a tak až teraz môžeme tento film interpretovať. Je to žánrový hybrid, krížia sa v ňom tvorivé postupy príznačné ako pre eastern, tak aj pre moderný western. Pre nás je to však v každom prípade zaujímavý a hlavne vynikajúci film," hovoria Peter Michalovič a Vlastimil Zuska, autori publikácie, ktorá sa vo svojej tlačenej podobe do roka od svojho vydania v 2014 vypredala.

"Týmto vydaním vstupujeme na nové, pre nás doteraz neznáme teritórium. Verím, že to bude vstup úspešný a že vďaka tomuto kroku sa ku knihe ľahšie dostanú čitatelia nielen doma, ale aj v zahraničí," komentoval zrod historicky prvej e-knihy SFÚ jeho generálny riaditeľ Peter Dubecký.

Z publikácií edičného oddelenia ústavu sa v minulosti s veľkým čitateľským záujmom stretli napríklad tituly Sprievodca klubovým filmom autorskej dvojice Miro a Peter Ulman (SFÚ 2001, 2003, 2008) a Katalóg slovenských celovečerných filmov 1921 - 1999 autorky Renáty Šmatlákovej (SFÚ 1999, 2000).

TASR informovala Simona Nôtová, tlačová tajomníčka SFÚ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SND spustilo predaj abonentiek na novú sezónu
<< predchádzajúci článok
Slovensko by nemalo zabudnúť na svojho rodáka Jána Valacha

Slovenský filmový ústav vydal prvú e-knihu, Rozpravu o westerne - diskusné fórum čitateľov