17. januára 2011

Slovenským hádzanárom sa rozplýva sen o postupe

Hádzanári Slovenska nedokázali na 22. majstrovstvách sveta vo Švédsku zvíťaziť ani vo svojom treťom vystúpení. Zverenci trénera Zoltána Heistera po ...

hadzana Ilustračné foto.Foto: slovakhandball.skGÖTEBORG 17. januára (WEBNOVINY) - Hádzanári Slovenska nedokázali na 22. majstrovstvách sveta vo Švédsku zvíťaziť ani vo svojom treťom vystúpení. Zverenci trénera Zoltána Heistera po prehrách s favorizovanými Poliakmi (33:35) a Švédmi (22:38) nečakane zaváhali aj s Argentínčanmi, ktorým v pondelkovom zápase D-skupiny v Göteborgu podľahli 18:23 (9:7).

Juhoameričania odplatili Slovákom prehru 25:27 z predchádzajúceho vzájomného súboja na MS 2009 v Chorvátsku a zároveň získali v boji o postup do štvrfinálovej fázy šampionátu dva dôležité body, vďaka ktorým sa dotiahli na Kórejčanov. Slovenskí reprezentanti zostávajú s nulou na konte na 5. mieste tabuľky a ich šance na vybojovanie si miestenky medzi dvanástku najlepších na MS 2011 výrazne klesli. Oživiť ich môžu v utorok 18. 1. od 16.15 h zápasom proti Čiľanom.

Výsledky - pondelok: D-skupina (Göteborg):
Slovensko - Argentína 18:23 (9:7)
Zostavy a góly:
Slovensko: R. Štochl, Paul, Pramuk - Petro 1, Kopčo 1, Mazák, M. Straňovský 4/3, T. Urban 1, T. Straňovský 4, Antl, D. Valo 4, Kukučka 3, L. Tarhai ml., Nižnan, F. Šulc ml., Tumidalský
Argentína: Schulz, Garcia - F. Fernandez 9/3, Pizarro 1, S. Simonet 2, Portela, D. Simonet 5, Kogovsek 1, Canepa, Querin, Vieyra 3, Ferro, J. P. Fernandez 1, Vidal, Carou, Migueles 1
Pok. hody: 3/3 - 6/3, vylúčení: 4 - 3, rozhodovali: Geipel a Helbig (obaja Nem.), 3057 divákov

Slováci si lepší úvod v dôležitom zápase z hľadiska vývoja skóre ani nemohli priať. V 7. min viedli 4:0 a ich dobrú defenzívu na čele s brankárom Štochlom dokázali Argentínčania prekonať do 20. min len raz a aj to len z pokutového hodu, ktorým F. Fernandez v 8. min znížil na 1:4. Svoj prvý gól z hry pridali v čase 19:12 min, keď ten istý hráč skorigoval na 2:5. Slovenské družstvo však potom rýchlo prišlo o svoj náskok. V 22. min už bolo vyrovnané 5:5 a o štyri minúty neskôr sa Argentínčania dokonca ujali vedenia 6:5. V týchto fázach hry sa Heisterovi zverenci výrazne trápili v útoku, keď jedenásť minút nedokázali skórovať. V postupnom útoku im to nešlo a problémy im robila osobná obrana tvorcu hry Kukučku. Argentínu ťahali Fernandezovci, ktorí dali do stavu 6:6 všetky góly svojho tímu. Predovšetkým Federico bol pri chuti a konto Štochla zaťažil piatimi presnými zásahmi. V závere polčasu využili Slováci početnú prevahu. Vylúčenia hráčov súpera potrestal krídelník T. Straňovský, ktorý dvakrát trafil do čierneho a poslal svoje družstvo do polčasového vedenia 9:7.

Trápenie v podaní slovenských hádzanárov pokračovalo aj po zmene strán. V 33. min bolo ešte 10:9 pre nich, ale vzápätí prišla päťgólová argentínska šnúra, po ktorej v 40. min svietil na ukazovateli skóre stav 14:10. Oveľa pohyblivejší Argentínčania tento rozhodujúci náskok už nepustili z rúk. Proti staticky hrajúcim a často chybujúcim Slovákom zvýšili v 54. min vedenie na 20:15. V zostávajúcom čase už Slováci nemali sily na obrat vo vývoji a napokon prehrali po nevýraznom výkone 18:23.

Hlasy:
Daniel Valo (spojka SR, autor 4 gólov): "Ani neviem, čo povedať po tomto výsledku. V druhom polčase sme totálne zlyhali a čo sme dnes predviedli, je pre mňa veľké sklamanie, asi najväčšie v doterajšej kariére. Do 20. min to bolo v pohode, hrali sme dobre v obrane i útoku. Potom Argentínčania začali osobne brániť Kukučku. Zrejme vycítili, že je to náš najlepší hráč a s týmto sme sa do konca zápasu nevedeli vyrovnať. Začali sme robiť chyby, hrať chaoticky a z tohto kŕča sme sa už nedostali. Fanúšikom sa môžeme v tejto chvíli len ospravedlniť a veriť si, že turnaj dohráme so cťou."