Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

08. novembra 2010

Sme sekulárny štát, pripomenul Zapatero pápežoviŠpanielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero v nedeľu pápežovi Benediktovi XVI. pripomenul, že Španielsko je sekulárny štát. Uvádza sa to v pondelkovom stanovisku tamojšej ...Zdieľať
papez Foto: SITA/APMADRID 8. novembra (WEBNOVINY) - Španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapatero v nedeľu pápežovi Benediktovi XVI. pripomenul, že Španielsko je sekulárny štát.


Uvádza sa to v pondelkovom stanovisku tamojšej vlády. Zapatero reagoval na Benediktove kritické slová na adresu zákonov o homosexuálnych sobášoch, potratoch či rozvodoch, ktorých úpravy v uplynulých rokoch schválila práve jeho vláda.

Predseda španielskeho kabinetu sa s hlavou rímskokatolíckej cirkvi stretol v nedeľu na letisku v Barcelone, krátko po ukončení jeho dvojdňovej návštevy krajiny. Španielsky líder mu pripomenul, že vzťahy medzi Madridom a Vatikánom sú určené "španielskou ústavou, ktorá definuje krajinu ako sekulárny štát uznávajúci silu a vplyv katolíckej cirkvi, no garantuje obyvateľom všetky slobody".

Pápež Benedikt XVI. ukončil v nedeľu dvojdňovú návštevu Španielska, kde kázal o znovuoživení viery, navštívil pútnické mesto Santiago de Compostela a v Barcelone vysvätil chrám Sagrada Família. Pontif sa prihovoril k tisíckam zhromaždeným a vyzval k dialógu medzi veriacimi a neveriacimi. Benedikt zároveň varoval pred nenávisťou medzi oboma tábormi a upozornil na atmosféru z tridsiatych rokov 20. storočia, keď v Európe a v Španielsku samotnom panoval agresívny antiklerikalizmus a vieru sa vytláčal z verejného života.

Pobyt pápeža však sprevádzali aj demonštrácie a protesty dvoch stoviek homosexuálov, ktorí sa v nedeľu počas svätenia nedokončeného chrámu od Antonia Gaudího v Barcelone provokatívne bozkávali. Gejovia a lesby tiež na 83-ročného pápeža, práve v čase keď prichádzal do chrámu vo svojom papamobile, vykrikovali heslá ako Choď preč! a Pedofil! a potom sa hromadne päť minút bozkávali.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Muzikant zabudol vo vlaku husle za milión eur
<< predchádzajúci článok
Exprimátor Tornale zostáva vo väzbe

Sme sekulárny štát, pripomenul Zapatero pápežovi - diskusné fórum čitateľov