Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. decembra 2020

Sociálna poisťovňa sprístupní zamestnávateľom niektoré informácie o ich zamestnancochSociálna poisťovňa bude od začiatku budúceho roka zamestnávateľovi elektronicky sprístupňovať niektoré informácie o jeho zamestnancovi. Pôjde o údaje, ktoré sú ...Zdieľať
socialna poistovna 676x450 15.12.2020 (Webnoviny.sk) - Sociálna poisťovňa bude od začiatku budúceho roka zamestnávateľovi elektronicky sprístupňovať niektoré informácie o jeho zamestnancovi.


Pôjde o údaje, ktoré sú potrebné na určenie obdobia, počas ktorého nie je zamestnanec povinný platiť poistné na sociálne poistenie z dôvodu, že bol uznaný za dočasne práceneschopného alebo sa osobne a celodenne stará, resp. ošetruje osobu, na ktorú si uplatňuje nárok na ošetrovné alebo poberá materské.

Zavádza sa novela zákona


Ako v tlačovej správe uviedla Sociálna poisťovňa, zmeny od 1. januára 2021 zavádza parlamentom schválená novela zákona o sociálnom poistení.

Tieto informácie Sociálna poisťovňa zamestnávateľom sprístupní v systéme elektronických služieb.

Sociálne poistenie musia platiť


Zamestnanec, ktorý je v čase krízovej situácie uznaný za dočasne práceneschopného a počas tohto obdobia čerpá dovolenku alebo vykonáva prácu z domu, podľa novej legislatívnej úpravy nemá vylúčenú povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie.

"Inak povedané, zamestnanec a jeho zamestnávateľ sú povinní platiť poistné na sociálne poistenie v období, v ktorom je v čase krízovej situácie zamestnanec uznaný za dočasne práceneschopného a súčasne vykonáva prácu z domu alebo čerpá dovolenku," upozornila poisťovňa.


Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálna poisťovňa sprístupní zamestnávateľom niektoré informácie o ich zamestnancoch © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Riaditelia švajčiarskych nemocníc vyzývajú na sprísnenie reštrikcií
<< predchádzajúci článok
Rakúska armáda robí výcvik psov, ktoré dokážu odhaliť koronavírus

Sociálna poisťovňa sprístupní zamestnávateľom niektoré informácie o ich zamestnancoch - diskusné fórum čitateľov