Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

15. septembra 2020

Sociálna poisťovňa využila na vyplácanie dôchodkov takmer deväťsto miliónov eur z iných fondovNa vyplácanie starobných a predčasných starobných dôchodkov využila Sociálna poisťovňa v prvom polroku tohto roka 895 miliónov eur z ...Zdieľať
socialna poistovna 676x450 15.9.2020 (Webnoviny.sk) - Na vyplácanie starobných a predčasných starobných dôchodkov využila Sociálna poisťovňa v prvom polroku tohto roka 895 miliónov eur z prebytkov iných fondov sociálneho poistenia. Výdavky fondu starobného poistenia boli totiž za šesť mesiacov tohto roka o 676,5 milióna eur vyššie ako príjmy tohto fondu.


Nedostatok prostriedkov na výplatu starobných a predčasných starobných penzií poisťovňa vykryla sumou 405 miliónov eur z rezervného fondu solidarity, ďalších 310 miliónov eur smerovalo na starobné a predčasné starobné dôchodky z fondu invalidného poistenia. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne ku koncu júna tohto roka.

Pomohol aj fond poistenia v nezamestnanosti


Čiastkou 115 miliónov eur starobnému fondu pomohol v prvom polroku tohto roka fond poistenia v nezamestnanosti, sumou 55 miliónov eur fond úrazového poistenia a zvyšných 10 miliónov eur tvorila výpomoc z prebytkového fondu garančného poistenia.

Takmer 181 miliónov eur zostalo vo fonde starobného poistenia ako prebytok z minulého roka.

Výdavky fondu boli vyššie než príjmy


Výdavky fondu starobného poistenia, z ktorého Sociálna poisťovňa vypláca starobné a predčasné starobné penzie, za šesť mesiacov tohto roka dosiahli 3,31 miliardy eur. Príjmy tohto fondu však boli len na úrovni 2,63 miliardy eur.

Poisťovňa tak musela rovnako ako v predošlých rokoch vykrývať výdavky na starobné a predčasné starobné dôchodky aj z príjmov z odvodov, ktoré boli pôvodne určené na vyplácanie invalidných dôchodkov, dávok v nezamestnanosti, úrazových, či garančných dávok.


Zdroj: Webnoviny.sk - Sociálna poisťovňa využila na vyplácanie dôchodkov takmer deväťsto miliónov eur z iných fondov © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri Kréte sa potopila loď s migrantmi, ženu a dve deti sa nepodarilo zachrániť
<< predchádzajúci článok
NBS varuje pred zmrazovaním minimálnych dôchodkov, penzisti sa môžu ocitnúť v hmotnej núdzi

Sociálna poisťovňa využila na vyplácanie dôchodkov takmer deväťsto miliónov eur z iných fondov - diskusné fórum čitateľov